Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 19.09.2018, sygn. 0112-KDIL4.4012.338.2018.2.NK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL4.4012.338.2018.2.NK
Opodatkowanie opłat organizacyjnych otrzymywanych od uczestników imprez sportowych.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 25 czerwca 2018 r. (data wpływu 4 lipca 2018 r.), uzupełnionym pismem z dnia 30 lipca 2018 r. (data wpływu 6 sierpnia 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania opłat organizacyjnych otrzymywanych od uczestników imprez sportowych jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 4 lipca 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania opłat organizacyjnych otrzymywanych od uczestników imprez sportowych. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 30 lipca 2018 r. (data wpływu 6 sierpnia 2018 r.) o informacje doprecyzowujące przedstawiony stan faktyczny.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Stowarzyszenie (dalej: Wnioskodawca) realizuje swój cel w zakresie upowszechniania i popularyzacji sportu jeździeckiego m.in. poprzez organizację imprez sportowych i masowych. Środki finansowe na pokrycie ogółu kosztów poszczególnych imprez pochodzą z różnych źródeł, w znikomej części z wpłat opłat organizacyjnych (dopłat) poszczególnych zawodników lub innych organizacji sportowych zgłaszających swoich uczestników. Dopłaty te nie mają wpływu na cenę jednostkową usługi, lecz jedynie pokrywają część kosztów ogólnych imprezy sportowej.
Ponadto z pisma z dnia 30 lipca 2018 r. stanowiącego uzupełnienie do wniosku wynika, że wnoszone opłaty organizacyjne mają charakter obligatoryjny, warunkujący udział w konkretnej imprezie sportowej. Jedyną bezpośrednią korzyścią jaką zawodnicy mogą uzyskać w związku z wniesioną opłatą jest możliwość uzyskania nagrody finansowej, której wysokość uzależniona jest od kolejności zajętego miejsca. Tym samym wniesienie opłaty organizacyjnej i udział w imprezie sportowej nie gwarantuje uzyskania z tego korzyści. Wniesione opłaty organizacyjne przeznaczane są zarówno na koszty ogólne związane z konkretną imprezą sportową typu: przygotowanie crossu, ochrona mienia i zawodników, wynajem sanitariatów i ich obsługa, pomiar czasu, promocja medialna itp., jak również indywidualne uczestników, typu nagrody finansowe, ale również utrzymanie obiektu sportowego pomiędzy imprezami np. koszenie, ochrona, opłaty na rzecz innych organizacji sportowych (). Zdaniem Wnioskodawcy, nie dochodziło do sprzedaży usługi poszczególnemu zawodnikowi wnoszącemu opłatę, lecz traktował imprezę sportową jako całość. Stąd nie zwracał się dotychczas o wydanie interpretacji w zakresie PKWiU. Zainteresowany zrobił to w roku 2018 i w dniu 23 lipca 2018 r. uzyskał interpretację z Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur, zgodnie z którą: organizacja imprez sportowych i masowych w jeździectwie na obiekcie sportowym Hipodromie, w przypadku gdy osoba organizująca jest właścicielem lub zarządzającym tym obiektem sportowym to: PKWiU 93.11.10.0 usługi związane z działalnością obiektów sportowych.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right