Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 29.08.2018, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.405.2018.1.AM, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.405.2018.1.AM

w zakresie zniesienia odpowiedzialności solidarnej na podstawie art. 108a ust. 6 ustawy

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 5 lipca 2018 r. (data wpływu 12 lipca 2018 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zniesienia odpowiedzialności solidarnej na podstawie art. 108a ust. 6 ustawy jest prawidłowe.


UZASADNIENIE

W dniu 12 lipca 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zniesienia odpowiedzialności solidarnej na podstawie art. 108a ust. 6 ustawy.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Sp. z o. o. (dalej Spółka) jest podmiotem zajmującym się świadczeniem usług faktoringu. Wykonując usługę faktoringu, Spółka wypłaca klientowi, dla którego świadczy usługę faktoringu (dalej Faktorant), tzw. zaliczki tj. część (np. 90%) kwoty należnej tytułem dokonanej dostawy lub usługi świadczonej dla ich kontrahenta (dalej kontrahent Faktoranta), wynikającej z wystawionej przez Faktoranta faktury sprzedaży (faktura przedstawiona do faktoringu). Wypłacana Faktorantowi kwota (dalej również finansowanie) definiowana jest na podstawie kwoty brutto wynikającej z faktury przedstawionej do faktoringu, tj. przekazywana jest część (np. 90%) kwoty brutto zawartej w takiej fakturze. Kontrahent Faktoranta informowany jest o obowiązku uregulowania zobowiązania udokumentowanego fakturą przedstawioną do faktoringu na rachunek Spółki. Kontrahent Faktoranta wpłaca na rachunek Spółki kwotę brutto wynikającą z faktury przedstawionej do faktoringu. Po otrzymaniu zapłaty Spółka dokonuje rozliczenia otrzymanej kwoty pobierając z niej należne jej wynagrodzenie, a pozostałą kwotę przekazując na rachunek Faktoranta. Powyższy model działania jest właściwy bez względu na to, czy faktoring jest świadczony w modelu z regresem czy bez regresu (czyli z przejęciem przez Spółkę ryzyka niewypłacalności kontrahenta Faktoranta).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00