Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 30.08.2018, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.382.2018.1.AK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.382.2018.1.AK
Dotyczy skutków podatkowych związanych z umorzeniem zobowiązań wynikających z zawartej umowy pożyczki na skutek śmierci pożyczkobiorcy i związanych z tym obowiązków płatnika
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 18 czerwca 2018 r. (data wpływu 10 lipca 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych związanych z umorzeniem pożyczki i związanych z tym obowiązków płatnika - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 10 lipca 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych związanych z umorzeniem pożyczki i związanych z tym obowiązków płatnika.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Spółka S.A. (dalej również: Spółka) udzieliły w przeszłości w ramach prowadzonej działalności gospodarczej kilku pożyczek osobom fizycznym, które posiadały status udziałowców Spółki. Umowy te zawierały klauzulę, iż na wypadek śmierci pożyczkobiorcy jego zobowiązania wynikające z zawartej umowy zostaną automatycznie (tj. bez składania dodatkowych oświadczeń woli) - umorzone, a w konsekwencji spadkobiercy nie będą mieli obowiązku dokonania spłaty pożyczonych kwot na rzecz Spółki. W tym stanie rzeczy powstaje kwestia, czy w przypadku śmierci pożyczkobiorcy (zarówno posiadającego status udziałowca Spółki, jej pracownika albo też podmiotu nieposiadającego takiego statusu) zaistnieje przychód podatkowy na gruncie PIT po stronie spadkodawcy albo też jego spadkobierców, a z punktu widzenia Spółki, czy powstanie obowiązek sporządzenia informacji podatkowej PIT-8C, względnie obowiązek poboru zaliczki na podatek PIT od dochodów pracowniczych, albo obowiązek poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych w związku z uzyskaniem dochodu z tytułu udziału w zyskach osoby prawnej.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right