Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 09.08.2018, sygn. 0114-KDIP3-3.4011.296.2018.1.JM, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-3.4011.296.2018.1.JM

Opodatkowanie w Polsce przychodów pracownika mającego miejsce zamieszkania w Niemczech (moment samodzielnego odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy, możliwość odliczenia składek na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne i zdrowotne zapłaconych w Niemczech).

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 21 maja 2018 r. (data wpływu 18 czerwca 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania w Polsce przychodów pracownika mającego miejsce zamieszkania w Niemczech jest:

  • nieprawidłowe w części dotyczącej momentu samodzielnego odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy,
  • prawidłowe w części dotyczącej możliwości odliczenia składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne i zdrowotne zapłaconych w Niemczech.

UZASADNIENIE

W dniu 18 czerwca 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania w Polsce przychodów pracownika mającego miejsce zamieszkania w Niemczech.

We wniosku przedstawiono następujące stany faktyczne.

Wnioskodawca jest obywatelem Niemiec, posiadającym rezydencję podatkową w tym Państwie. Od maja bieżącego roku Wnioskodawca jest zatrudniony w spółce niemieckiej, przy czym miejscem świadczenia przez Wnioskodawcę pracy jest Polska. Z uwagi na długość planowanego zatrudnienia i fakt wykonywania go przez cały czas w Polsce pracodawca uznał za zasadne, aby Wnioskodawca od początku tego zatrudnienia płacił podatek dochodowy w Polsce.

Umowa zawarta między Polską a Niemcami w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku przewiduje opodatkowanie w miejscu faktycznego wykonywania pracy, czyli w przypadku Wnioskodawcy w Polsce, jeśli okres pobytu podczas świadczenia pracy przekroczył 183 dni. Umowa ta stanowi bowiem:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00