Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 18.07.2018, sygn. 0115-KDIT1-3.4012.297.2018.2.BJ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1-3.4012.297.2018.2.BJ

Zastosowanie zwolnienia od podatku przy sprzedaży budynku wraz z prawem użytkowania wieczystego oraz sposobu dokumentowania tej transakcji.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 21 maja 2018 r. (data wpływu 25 maja 2018 r. ), uzupełnionym w dniu 25 czerwca 2018 r. (data wpływu) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

  • zastosowania zwolnienia od podatku przy sprzedaży budynku wraz z prawem użytkowania wieczystego gruntu jest prawidłowe,
  • sposobu dokumentowania transakcji zbycia budynku wraz z prawem użytkowania wieczystego gruntu jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 maja 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek, uzupełniony w dniu 25 czerwca 2018 r. (data wpływu) o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie zastosowania zwolnienia od podatku przy sprzedaży budynku wraz z prawem użytkowania wieczystego gruntu oraz sposobu dokumentowania tej transakcji.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka z o.o. jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Przedmiotem pozostałej działalności Spółki jest kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek.

W 2011 roku Spółka w wyniku przetargu nabyła od Miasta budynek objęty ochroną konserwatorską na mocy wpisu do rejestru zabytków. Nieruchomość gruntowa oddana została w użytkowanie wieczyste z jednoczesną sprzedażą usytuowanego na niej budynku.

Pierwsza opłata z tytułu oddania gruntu w użytkowanie wieczyste ustalona została w wysokości 25% ceny gruntu uzyskanej w wyniku przetargu - w tym 23% podatku VAT (Spółka odliczyła VAT z faktury zakupu). Pierwsza opłata z tytułu oddania gruntu w użytkowanie wieczyste została opłacona w fakturze zakupu nieruchomości i objęta stawką podstawową podatku VAT. W tej samej fakturze zakupu nieruchomości jako druga pozycja została ujęta wartość budynku zwolniona z podatku VAT na podst. art. 43 ust.1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług. Cena zakupu budynku uwzględniała bonifikatę 50% z tytułu wpisu do rejestru zabytków. Zgodnie z umową Spółka wnosi opłaty roczne z tytułu użytkowania wieczystego w wysokości 2% ceny gruntu, na które Miasto wystawia faktury ze stawką podatkową VAT 23% (Spółka odliczała VAT z faktur zakupu).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00