Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 16.07.2018, sygn. 0114-KDIP3-3.4011.263.2018.1.JK2, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-3.4011.263.2018.1.JK2

Opodatkowanie przychodów z tytułu najmu nieruchomości położonej w Wielkiej Brytanii.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 23 maja 2018 r. (data wpływu 23 maja 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów z tytułu najmu nieruchomości położonej w Wielkiej Brytanii jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 maja 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów z tytułu najmu nieruchomości położonej w Wielkiej Brytanii.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawcą jest obywatelem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, ale rezydentem podatkowym Rzeczpospolitej Polskiej, tj. posiada w tym ostatnim państwie miejsce stałego zamieszkania i podlega w nim nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wnioskodawca jest właścicielem nieruchomości mieszkalnej (odrębna własność lokalu mieszkalnego stanowiąca część budynku wielomieszkaniowego) położonej w Londynie, z której uzyskuje przychody poprzez wynajem długookresowy na cele wyłącznie mieszkalne. Mieszkanie należy do majątku prywatnego Wnioskodawcy i nie ma żadnego związku z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą, która jest zlokalizowana w Polsce, a jej przedmiot pozostaje bardzo daleki od obszaru nieruchomości lub wynajmu (marketing, consulting). W nadchodzących latach, koszty ponoszone przez Wnioskodawcę na ww. mieszkanie będą niższe, niż uzyskiwane zeń przychody, co w konsekwencji będzie powodowało powstawanie u Wnioskodawcy dochodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym (przychód minus koszty). Wnioskodawca będzie ponadto osiągał przychody (dochody) z prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie konsultingu i marketingu, które opodatkowane będą na zasadach przewidzianych w art. 30c Ustawy o PIT. Inne przychody (dochody) Wnioskodawcy będą pochodziły z działalności wykonywanej osobiście, wynajmu znajdujących się w Polsce składników majątkowych i innych źródeł, a wszystkie podlegać będą opodatkowaniu na zasadach ogólnych, o których mowa w art. 27 Ustawy o PIT. Dochody z wynajmu mieszkania w Londynie będą przez najemcę w całości wpłacane na rachunek bankowy Wnioskodawcy prowadzony w brytyjskim banku i w całości podlegać będą jurysdykcji podatkowej Wielkiej Brytanii (dochody podlegające opodatkowaniu). W praktyce może się jednak okazać, że na skutek zastosowania obniżenia dochodu o stratę z lat ubiegłych, nieprzekroczenie w danym okresie rozliczeniowym kwoty wolnej od podatku lub zastosowania innych ulg, zwolnień czy obniżek przewidzianych przez brytyjskie prawo, podatek od dochodu z wynajmu faktycznie nie zostanie w Wielkiej Brytanii zapłacony w ogóle lub zostanie zapłacony w wysokości niższej, niż gdyby danej ulgi, obniżki lub zwolnienia nie zastosowano.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00