Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 12.07.2018, sygn. 0115-KDIT2-1.4011.196.2018.2.MS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2-1.4011.196.2018.2.MS
W związku ze zmianami przepisów czy Wnioskodawca ma możliwość stosowania 50% kosztów uzyskania przychodów w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2018 r. z tytułu praw autorskich (do określonej wg przepisów kwoty wynagrodzenia) w oparciu o treść art. 22 ust. 9 pkt 3 w zw. z art. 22 ust. 9b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 11 maja 2018 r. (data wpływu 14 maja 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 14 maja 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.
We wniosku tym przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca pracuje na stanowisku programisty w firmie informatycznej zajmującej się wytwarzaniem oprogramowania komputerowego na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Umowa przewiduje, że po ukończeniu utworu (programu komputerowego) wszelkie majątkowe prawa autorskie i prawa pokrewne do utworów przechodzą w całości na pracodawcę w zamian za wynagrodzenie wypłacane pracownikowi. Praca ma charakter twórczy, Wnioskodawca bierze udział w każdym etapie procesu wytwórczego oprogramowania. W ramach pracowniczych obowiązków Wnioskodawca tworzy oprogramowanie (programy komputerowe), w tym kody źródłowe lub inne utwory będące przedmiotem praw autorskich. Do obowiązków Wnioskodawcy jako pracownika należy wytwarzanie utworu jakim jest program komputerowy. Celem pracy jest rozpoznanie lub sprawdzenie koncepcji pod kątem możliwości produkcyjnego wdrożenia w systemie. Pracując w dwuosobowym zespole Wnioskodawca przedstawia ostateczną wizję na rozwój konkretnego elementu do zaakceptowania przez inne osoby biorące udział w procesie tworzenia programu komputerowego. Wybór technologii i sposób napisania w kodzie jest zależny tylko od nich. Po ustaleniu ostatecznej wersji funkcjonalności Wnioskodawca przystępuje do tworzenia algorytmu, kodu źródłowego, który ma rozwiązywać dany problem informatyczny. Przy pracy Wnioskodawca używa narzędzi pozwalających na wytwarzanie oprogramowania komputerowego. Są to m.in. edytory kodu źródłowego, biblioteki do komunikacji z , narzędzia ułatwiające znajdowanie błędów w oprogramowaniu, narzędzia do ewaluacji kodu źródłowego. Do obowiązku Wnioskodawcy jako pracownika należy również prowadzenie ewidencji czasu pracy przeznaczonego na pracę twórczą, która potwierdza czasowe zaangażowanie pracownika w taką działalność. Ewidencja taka nie wlicza urlopów, zwolnień lekarskich, szkoleń, wyjazdów służbowych itp. Wskazana w umowie o pracę szacunkowa wartość łącznego wynagrodzenia brutto zostaje wypłacona w formie wynagrodzenia autorskiego, o ile znajdzie potwierdzenie w realnie wykonanej przez Wnioskodawcę pracy twórczej.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right