Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 29.06.2018, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.280.2018.2.PR, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.280.2018.2.PR

Brak opodatkowania sprzedaży gruntu.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1, art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku wspólnym z dnia 26 kwietnia 2018 r. (data wpływu 26 kwietnia 2018 r.) uzupełnionego pismami z dnia 27 kwietnia 2018 r. (data wpływu 7 maja 2018 r.) oraz z dnia 6 czerwca 2018 r. (data wpływu 6 czerwca 2018 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży gruntu jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 kwietnia 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży gruntu. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 27 kwietnia 2018 r. (data wpływu 7 maja 2018 r.) o załącznik ORD-WS/B i pełnomocnictwa oraz pismem z dnia 6 czerwca 2018 r. (data wpływu 6 czerwca 2018 r.) o prawidłowo podpisany załącznik ORD-WS/B.

We wniosku złożonym przez:

  • Zainteresowanego będącego stroną postępowania:
    Pana A;
  • Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania:
    Panią B

przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest współwłaścicielem nieruchomości składającej się z niezabudowanego gruntu o powierzchni 0,0722 ha (działka nr (...)) położonego w miejscowości (...), powiat (...) (dalej jako Grunt). Drugim współwłaścicielem Gruntu jest małżonka Wnioskodawcy. Pomiędzy Wnioskodawcą a małżonką obowiązuje ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej. Grunt Wnioskodawca wraz z małżonką nabył w drodze umowy kupna-sprzedaży w dniu 19 sierpnia 2016 r. Celem nabycia Gruntu była budowa domu na własne cele mieszkaniowe Wnioskodawcy i małżonki. W celu budowy na Gruncie domu mieszkalnego, Wnioskodawca wraz z małżonką planował nabycie niezabudowanej działki sąsiadującej z Gruntem, która była niezbędna dla realizacji inwestycji mieszkaniowej Wnioskodawcy i jego małżonki w postaci budowy domu na obu działkach. Niestety, po nabyciu Gruntu okazało się, że nabycie sąsiadującej z nim działki nie jest możliwe w najbliższym czasie, z uwagi na trwające postępowania sądowo-administracyjne dot. jego właścicieli. Z uwagi na brak możliwości rozpoczęcia inwestycji mieszkaniowej na Gruncie niemożliwość nabycia w najbliższym czasie działki z nim sąsiadującej Wnioskodawca wraz z małżonką planują sprzedać Grunt, w celu zakupu za środki finansowe uzyskane z jego sprzedaży, innej niezbudowanej nieruchomości i wybudowania na niej domu mieszkalnego. Grunt mający być przedmiotem planowanej sprzedaży był i jest gruntem ornym zgodnie z rejestrem gruntów. Przy czym, zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, teren na którym położony jest Grunt, jest przeznaczony pod teren zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej w układzie wolnostojącym. Decyzja o ustaleniu takiego przeznaczenia gruntu w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego była podjęta przez odpowiednie organy gminy i miała miejsce przed nabyciem Gruntu przez Wnioskodawcę. Wnioskodawca i jego małżonka nie podejmowali żadnych działań związanych z ustaleniem przeznaczenia Gruntu w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Wnioskodawca wyjaśnia także, że:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00