Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 14.06.2018, sygn. 0112-KDIL3-1.4011.214.2018.1.AG, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3-1.4011.214.2018.1.AG
Wypłacone osobie rekomendującej (pracownicy Spółki i spółek z grupy oraz osoby współpracujące na podstawie umów cywilnoprawnych, tj. umów zleceń lub o dzieło) świadczenie pieniężne z tytułu polecenia stanowi dla tej osoby przychód podlegający opodatkowaniu - przychód z innych źródeł oraz o niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych (PIT-8C).
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 16 kwietnia 2018 r. (data wpływu 2 maja 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 2 maja 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
S.A. (dalej: Wnioskodawca lub Spółka) jest spółką kapitałową z siedzibą w Polsce, podlegającą w Polsce opodatkowaniu od całości swoich dochodów i notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych. Wraz ze spółkami zależnymi, Wnioskodawca stanowi Grupę Kapitałową (dalej: GK). Głównym przedmiotem działalności Spółki jest windykacja wierzytelności obcych na zlecenie (inkaso) oraz zarządzanie wierzytelnościami nabytymi przez niestandaryzowane sekurytyzacyjne fundusze inwestycyjne zamknięte. Prowadzona przez Spółkę windykacja obejmuje zbiór czynności prawnych, procesowych oraz faktycznych, które mają na celu doprowadzenie dłużnika do wykonania zobowiązania jakie zaciągnął wobec wierzyciela.
W ramach zawartych ze spółkami zależnymi GK umów suportowych dotyczących działań obszaru HR, Spółka zorganizowała i prowadzi program poleceń pracowniczych dla tych spółek. Program ww. poleceń dotyczy również samej Spółki. Zasady funkcjonowania Programu są sprecyzowane w regulaminie Programu Head Hunting (dalej: Program). Celem Programu jest pozyskiwanie osób z odpowiednimi kwalifikacjami i doświadczeniem, celem ich zatrudnienia na stanowiska wskazane w trwających procesach rekrutacyjnych we wszystkich spółkach biorących udział w Programie. Program dotyczy wszystkich rekrutacji zewnętrznych, ale wyłączone z niego są osoby odpowiedzialne za rekrutację oraz ich nadrzędni przełożeni. Warunkiem przystąpienia do Programu jest złożenie przez osobę zainteresowaną odpowiedniej aplikacji na dane stanowisko, za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego na stronie internetowej Wnioskodawcy. W aplikacji tej, osoba aplikująca musi też podać służbowy adres e-mail osoby rekomendującej z GK. Osobami rekomendującymi mogą być pracownicy spółek GK biorących udział w Programie zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, osoby współpracujące ze spółkami na podstawie umów cywilnoprawnych, tj. umowy zlecenia lub o dzieło oraz przedsiębiorcy współpracujący ze spółkami GK w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej. Jeśli polecony do pracy kandydat przepracuje w spółce biorącej udział w Programie powyżej 3 miesięcy, osobie rekomendującej wypłacane jest świadczenie pieniężne z tytułu polecenia, nazwane w regulaminie Programu nagrodą. Kosztami wypłacanych przez Wnioskodawcę nagród w ramach Programu, są następnie odpowiednio obciążane spółki biorące udział w Programie. Program nie ma charakteru konkursu i nie wiąże się z jakąkolwiek rywalizacją pomiędzy osobami rekomendującymi czy spółami biorącymi udział w Programie.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right