Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 06.06.2018, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.208.2018.2.MZ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.208.2018.2.MZ

Należy stwierdzić, że z tytułu wykonywania pracy twórczej w latach 2013-2017, Wnioskodawczyni przysługiwało prawo do odliczenia 50% kosztów uzyskania przychodu. Przy czym koszty te nie mogły przekroczyć 1/2 kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1 ww. ustawy - jeżeli wszystkie warunki, o których mowa w art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zostały spełnione.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 23 marca 2018 r. (data wpływu 27 marca 2018 r.) uzupełnionym pismem z dnia 16 maja 2018 r. (data wpływu 18 maja 2018 r.) na wezwanie tut. Organu Nr 0114-KDIP3-2.4011.208.2018.1.MZ z dnia 7 maja 2018 r. (data doręczenia 11 maja 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 marca 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni zwraca się z prośbą o udzielenie interpretacji indywidualnej w zakresie stosowania przepisów (rubryka B - 69). Od 09.11.1987 roku jest zatrudniona w Spółce S.A. na umowę o pracę (etat) na czas nieokreślony z wynagrodzeniem o dwóch składowych: część związana z wykonywaniem obowiązków pracowniczych i część honoracyjną - jako II reżyser produkcji filmowej a od 01.10.1990 r. do teraz jako Kierownik Produkcji/Producent spektakli (utworów audiowizualnych) Teatru w jednostce organizacyjnej Spółki. Racja istnienia stanowiska, to przygotowanie, organizacja, nadzór i rozliczanie produkcji audycji dla wszystkich pasm teatralnych w Spółce. Spektakle produkowane, każdorazowo cechują się niepodważalnym charakterem i indywidualnym wkładem twórczym. Jednocześnie też obszar tej działalności telewizyjnej koncentruje się w domenie wyższej sztuki i kultury masowej. Zgodnie z powszechnie przyjętą w branży telewizyjnej specyfiką zawodu producenta telewizyjnego, Wnioskodawczyni jest kluczowym współtwórcą utworu od którego zależy kształt utworu począwszy od jego koncepcji, a na postaci finalnej dzieła skończywszy. System zatrudnienia w Spółce jest analogiczny jak w przypadku innych grup zawodowych o charakterze twórczym - reżyserów, autorów scenariuszy, realizatorów obrazu, realizatorów dźwięku, realizatorów światła, montażystów, itp. - opiera się o honoracyjny system wynagradzania, w którym honoraria stanowią pochodną charakteru i ilości zrealizowanych czynności twórczych. Analogicznie też jak w przypadku ww. zawodów twórczych umowa o pracę w Spółce ani też naliczane w wyniku niej honoraria nie określają nominalnego bądź procentowego udziału tzw. zwykłych obowiązków oraz części należnej z tytułu przeniesienia praw autorskich do utworów wytworzonych przez siebie z tytułu umowy o pracę. Czynności te nie są bowiem możliwe do prostego przyporządkowania zasadom 8 - godzinnego czasu pracy, a zasadniczo umowie czy wręcz sztucznie zidentyfikowane z normami czasu pracy. Realnie bowiem nie ma możliwości mechanicznego wyłączenia kreatywnego myślenia o projekcie (potocznie zwanego weną twórczą) po przepracowaniu określonej ilości godzin w ciągu dnia. Co więcej, realnie nie ma możliwości określenia ile wymyślenie i dopracowanie szczegółów danej koncepcji programowej pochłonąć ma czasu. Zważywszy na te okoliczności pracodawca nie ma możliwości wykorzystania dla potrzeb ewidencyjnych specjalnego systemu rozliczeniowego odpowiednio rejestrującego czas pracy z podziałem na czynności bezpośrednio twórcze oraz inne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00