Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 22.05.2018, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.261.2018.1.UNR, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.261.2018.1.UNR

stawka podatku VAT dla sprzedaży kory sosnowej sklasyfikowanej przez Wnioskodawcę do grupowania PKWiU 20.15.80.0

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 21 marca 2018 r. (data wpływu 22 marca 2018 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT dla sprzedaży kory sosnowej sklasyfikowanej przez Wnioskodawcę do grupowania PKWiU 20.15.80.0 jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 marca 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT dla sprzedaży kory sosnowej sklasyfikowanej przez Wnioskodawcę do grupowania PKWiU 20.15.80.0.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca zajmuje się sprzedażą kory sosnowej do celów ogrodniczych. Przed jej zastosowaniem Wnioskodawca kompostuje ww. surowiec w celu odparowania, skruszenia. Gdy ulegnie rozkładowi w wyniku kompostowania, zostanie poddane naturalnej metodzie unieszkodliwienia i zagospodarowania, polegające na rozkładzie substancji organicznej przez mikroorganizmy - bakterie, pełni funkcję nawozu. PKWiU 20.15.80.0 Nawozy naturalne lub organiczne, gdzie indziej niesklasyfikowane. Kora jest wielokrotnie mieszana i odsiewana w celu uzyskania różnych frakcji oraz otrzymania substratu, substrat wykorzystywany jest w ogrodnictwie w celu dodania wartości glebowych i czyni się nawozem. Otrzymany substrat mieszany jest z ziemią lub torfem. Ww. czynności Wnioskodawca wykonuje wielokrotnie do momentu odparowania, skruszenia i pozyskania substratu. Długość procesów w dużej mierze zależy od warunków atmosferycznych. Przy wysokich temperaturach proces ten trwa szybciej lecz przy niskich temperaturach potrzeba dłuższego czasu. Po uzyskaniu substratu z kory jest mieszany przez ogrodnika z ziemią i przesypywany pod krzewy, co powoduje ochronę roślin przed fytoftrozą chorobą grzybową roślin. Kora poprawia strukturę gleby, zatrzymuje wodę i składniki mineralne podłoży. W wyniku procesów mineralizacji kory, jej warstwa po kilku latach rozkrusza się i należy jej podłoże uzupełnić. Kora zapobiega rozsiewaniu się chwastów, stosowanie kory ma również walory dekoracyjne. Korę można nabyć bezpośrednio z tartaku jako świeży surowiec z stawką 23% lub przez firmy, które stosują ww. procesy i sprzedają ze stawką VAT 8%. Wnioskodawca prosi o ustosunkowanie się do jego wniosku i określenia stawki VAT przy opisanym procesie kompostowania. Z informatorów gospodarki wynika, iż sprzedaż po opisanych procesach powinna odbywać się z stawką VAT 8%. Wnioskodawca powołuje się na PKWiU z 2008 r. do grupy 20.15.80.0 na 8 % VAT na sprzedaż kory sosnowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00