Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 09.05.2018, sygn. 0114-KDIP4.4012.111.2018.1.BS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4.4012.111.2018.1.BS

Moment powstania obowiązku podatkowego.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r. poz. 800), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 16 lutego 2018 r. (data wpływu 20 lutego 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie powstania obowiązku podatkowego jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 lutego 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie powstania obowiązku podatkowego.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Z racji tego, że Wnioskodawca coraz aktywniej uczestniczy w rynku handlu energią elektryczną, chce zacząć zawierać umowy o świadczenie usług redukcji zużycia energii elektrycznej, na polecenie OSP [Operator Systemu Przesyłowego].

Zapotrzebowanie na powyższą usługę wynika z tego, że Operator Systemu Przesyłowego realizując obowiązki wynikające z ustawy Prawo energetyczne, jest zobowiązany zapewnić bezpieczeństwo m.in. w zakresie funkcjonowania Krajowego Systemu Elektroenergetycznego [Dalej: KSE ], bilansowania systemu elektroenergetycznego oraz zakupu usług systemowych.

Ryzyko wystąpienia trudnej sytuacji bilansowej w KSE, w szczególności w okresach szczytowego zapotrzebowania na energię elektryczną, jest neutralizowane przez OSP poprzez wykorzystywanie dostępnych narzędzi, w tym usługi redukcji zapotrzebowania na polecenie OSP (tzw. Usługa DSR), polegającej na zmniejszeniu poboru mocy przez odbiorców energii elektrycznej w wybranych okresach.

DSR jest zmianą podejścia do funkcjonowania rynku energetycznego. W tradycyjnym modelu odbiorca energii elektrycznej płaci za otrzymaną energię.

W modelu DSR sytuacja jest odwrotna: odbiorca otrzymuje wynagrodzenie za to, aby na wezwanie OSP, był gotowy do zrezygnowania na pewien czas z części lub nawet całości zamówionej energii.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00