Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 26.04.2018, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.140.2018.1.AKU, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.140.2018.1.AKU

Skutki podatkowe sprzedaży nieruchomości

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 5 marca 2018 r. (data wpływu 12 marca 2018 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zbycia nieruchomości w drodze umowy dożywocia jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 marca 2018 r. wpłynął do Organu podatkowego wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zbycia nieruchomości w drodze umowy dożywocia.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni po śmierci męża złożyła wniosek do spółdzielni mieszkaniowej o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu, położonego w K., które otrzymała w marcu 2017 r.

W dniu 22 września 2017 r. Wnioskodawczyni wyodrębniła ten lokal i założyła dla niego księgę wieczystą.

Wnioskodawczyni zamierza przekazać w 2018 r. ww. nieruchomość w umowie dożywocia synowi.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy zawarcie umowy dożywocia z synem przed upływem 5 lat, będzie powodować konieczność uiszczenia podatku dochodowego?

Zdaniem Wnioskodawczyni, zawarcie umowy dożywocia przed upływem 5 lat od momentu utworzenia księgi wieczystej i przeniesienie własności na syna Wnioskodawczyni w zamian za dożywotnie utrzymanie polegające na osobistych świadczeniach, nie powoduje obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych przez żadną ze stron. Wartości takich świadczeń nie można określić, nie można także ustalić ich podstawy opodatkowania, a tym samym nie ma podstaw do zapłaty podatku dochodowego od zbycia nieruchomości w drodze umowy dożywocia, chociażby była ona zbywana przed upływem 5 lat, licząc od końca roku, w którym nastąpiło jej nabycie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00