Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 13.03.2018, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.15.2018.1.SJ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.15.2018.1.SJ
możliwość zaliczenia rusztowań do kosztów uzyskania przychodu
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 4 stycznia 2018 r. (data wpływu 11 stycznia 2018 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia wydatków na zakup rusztowań budowlanych do kosztów uzyskania przychodu jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 11 stycznia 2018 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia wydatków na zakup rusztowań budowlanych do kosztów uzyskania przychodu.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie świadczenia różnego rodzaju usług budowlanych w tym związanych z remontem oraz wznoszeniem budynków i budowli, używając przy tym nowoczesnego sprzętu budowlanego. W miesiącu . r. zakupił na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej rusztowania budowlane w ilości 1 764 szt. elementów o łącznej wartości netto 79 174 zł 19 gr. Ceny jednostkowe poszczególnych elementów kształtują się na poziomie od 42 gr do 78 zł 50 gr za 1 szt. Wnioskodawca wskazuje, że przedmiotowe rusztowania stanowią nieodzowny element pozwalający nie tylko przyspieszyć pracę, ale również wpływają na bezpieczeństwo pracowników. Gdyby nie rusztowania niemożliwe byłoby tak szybkie i sprawne wznoszenie budynków, jak i wykonywanie wielu innych prac. To najbardziej powszechne rozwiązanie przy wznoszeniu i remontowaniu budynków na zewnątrz i wewnątrz, nieocenione przy wykonywaniu elewacji budynków. Rusztowania składają się m.in. z podpór, stojaków i drabin, które mogą stanowić samodzielny element, wykorzystywany osobno bez żadnych przeszkód, np. podpory do stabilizacji obiektu, czy stojaki do podparcia konstrukcji, a drabiny jako narzędzia niezbędne do prac na wysokości oraz z elementów, np. złączy, rygli, haków, z których kompletuje się np. zestawy do wykonania konstrukcji rusztowania różnego typu, np. przyścienne, ścienne, stabilne, jezdne itp. Tak więc w dniu zakupu zestaw nie ma charakteru kompletnego środka trwałego, gdyż składa się z elementów montowanych w dowolnej konfiguracji lub wykorzystywanych samodzielnie. Przewidywany okres użytkowania poszczególnych elementów nie jest możliwy do określenia, ponieważ część elementów takich jak kołki, hak często wykorzystuje się jednorazowo, blaty (sklejka) często zużywa się po okresie kilku miesięcy, natomiast elementy metalowe, np. stojaki, złącza, czy podpory użytkowane są przez okres dłuższy niż rok, ale często wymagają w tym czasie napraw, prostowań i uzupełnienia oberwanych części.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right