Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 07.03.2018, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.29.2018.1.IT, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.29.2018.1.IT
Podatek od towarów i usług w zakresie braku zastosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia przy wystawianiu faktur za wykonane usługi
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 11 stycznia 2018 r. (data wpływu 12 stycznia 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku zastosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia przy wystawianiu faktur za wykonane usługi jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 12 stycznia 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku zastosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia przy wystawianiu faktur za wykonane usługi.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca jest zarejestrowanym podatnikiem VAT, o którym mowa w art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług, u którego sprzedaż nie jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy. Wnioskodawca zawarł umowę z () S.A. zwaną dalej Zamawiającą, na mocy której zobowiązał się on do wykonania kompleksowego montażu obrotowego podgrzewacza powietrza (), w tym:
- montażu mechanicznego wału i wirnika;
- montażu łożysk;
- montażu napędu elektrycznego;
- montażu mechanizmów uszczelniających;
- montażu instalacji hydraulicznych.
Elementy obrotowego podgrzewacza powietrza zostały dostarczone przez generalnego wykonawcę inwestycji, polegającej na budowie nowego bloku energetycznego w (). Zamawiająca jest podwykonawcą inwestycji, w związku z czym Wnioskodawca jest dalszym podwykonawcą.
W umowie określono okres montażu podgrzewacza powietrza od września 2017 r. do kwietnia 2018 r., a także określono wynagrodzenie umowne netto, przy czym przewidziano rozliczenie częściowe wykonanych usług, poprzez wystawianie faktur przez Wykonawcę za okresy miesięczne, stosownie do zaawansowania zrealizowanych usług. W okresie od września do grudnia 2017 r. za poszczególne miesiące Wnioskodawca wystawił dla Zamawiającej faktury za wykonane usługi, bez naliczenia należnego podatku VAT zakładając, że wykonane usługi wymienione są w załączniku nr 14 do ustawy o podatku od towarów i usług, a zatem obowiązek rozliczenia podatku spoczywa na Zamawiającej, która jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT, a Wnioskodawca wykonywał usługi jako podwykonawca (art. 17 ust. 1 pkt 8 i ust. 1h ustawy).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right