Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 23.01.2018, sygn. 0114-KDIP4.4012.30.2018.1.IT, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4.4012.30.2018.1.IT
W zakresie zwolnienia z opodatkowania czynności udzielania pożyczek.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 17 stycznia 2018 r. (data wpływu 17 stycznia 2018 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z opodatkowania czynności udzielania pożyczek jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 17 stycznia 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z opodatkowania czynności udzielania pożyczek.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca zajmuje się szeroko rozumianą działalnością holdingową i kupnem/sprzedażą nieruchomości. Spółka jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: VAT). Wnioskodawca rozważa w przyszłości rozszerzyć przedmiot prowadzonej działalności gospodarczej o udzielanie pożyczek pieniężnych poza systemem bankowym (kod PKD: 64.92.Z Pozostałe formy udzielania kredytów). Udzielanie tego typu pożyczek nie jest obecnie ujawnione we wpisie Spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS), tym niemniej możliwe jest późniejsze dopasowanie treści wpisu. Niezależnie jednak od treści wpisu w KRS, Spółka udzielałaby pożyczek osobom trzecim, w tym w szczególności udziałowcom / członkom Zarządu.
Przedmiotem takich pożyczek byłyby sumy pieniężne w walucie polskiej albo też obcej. Waluta oraz kwota udzielonej pożyczki byłaby każdorazowo warunkowana zarówno zapotrzebowaniem danego pożyczkobiorcy, jak i środkami będącymi w dyspozycji Spółki. Usługi udzielania pożyczek miałyby charakter sporadyczny (prawdopodobnie nie więcej niż kilka pożyczek w roku) i dodatkowy wobec głównego przedmiotu działalności gospodarczej Wnioskodawcy, stanowiąc sposób lokowania jego nadwyżek finansowych. Pożyczki udzielane byłyby z własnych środków obrotowych, zaangażowanych w działalność gospodarczą Spółki. Za udzielenie pożyczki Wnioskodawca uzyskiwałby wynagrodzenie w wysokości rynkowej, którego wysokość uzależniona byłaby w szczególności od kwoty i waluty pożyczki, czasu trwania umowy, ustalonych zabezpieczeń spłaty itp. Celem udzielania takich pożyczek byłoby czerpanie zysku z takiej działalności, jako że pożyczkobiorca będzie każdorazowo zobowiązywany zwrócić Spółce kwotę (kapitał) pożyczki wraz z należnymi odsetkami. W związku z tym, czynność udzielenia pożyczek będzie dla Spółki działaniem ukierunkowanym na osiąganie dodatkowych przychodów/zysków. Spółka będzie zatem osiągała korzyść, wykorzystując własny majątek (pieniądze) do bezpiecznego inwestowania środków finansowych, w zamian za zyski w postaci odsetek.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right