Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 03.01.2018, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.538.2017.1.AP, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.538.2017.1.AP

Podatek od towarów i usług w zakresie zastosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia z tytułu świadczonej usługi wymiany wodomierzy.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 26 października 2017 r. (data wpływu 7 listopada 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia z tytułu świadczonej usługi wymiany wodomierzy jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 listopada 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia z tytułu świadczonej usługi wymiany wodomierzy.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Celem działalności Spółdzielni Mieszkaniowej (zwaną dalej Wnioskodawcą) jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych i innych potrzeb członków oraz ich rodzin, a także zarządzanie nieruchomościami stanowiącymi jej mienie lub nabytym mieniem jej członków. Do obowiązków Wnioskodawcy należy utrzymanie w należytym stanie technicznym jego zasobów. Odbywa się to poprzez remonty i konserwacje budynków, budowli lub ich części, w tym instalacji znajdujących się w budynkach. Na instalacji wodnej zamontowane są wodomierze służące do odczytu ilości zużytej wody wraz z nakładkami pozwalającymi na dokonywanie zdalnego odczytu zużycia. W związku z upływem terminów legalizacji tych urządzeń, podlegają one okresowej obowiązkowej wymianie. Wymiana ma miejsce także w przypadku stwierdzenia uszkodzeń lub wadliwego działania tych urządzeń. Wymiany wodomierzy dokonują pracownicy Wnioskodawcy.

Wnioskodawca podpisał umowę z podmiotem zajmującym się handlem i legalizacją wodomierzy (zwanym dalej dostawcą) na sprzedaż i dostawę wodomierzy oraz nakładek. Zarówno Wnioskodawca, jak i dostawca są czynnymi podatnikami podatku VAT. W ramach tej umowy dostawca udziela gwarancji na dostarczane wodomierze. Umowa przewiduje, że w czasie gwarancji dostawca zobowiązuje się do dostarczania wodomierzy na własny koszt oraz pokrycia kosztów demontażu i montażu wodomierzy wraz z oplombowaniem, w przypadku ich zaparowania lub postoju. Rzeczywiście zdarza się, że Wnioskodawca stwierdza nieprawidłowe działanie wodomierzy, niezwłocznie wymienia je na nowe i zgłasza ten fakt dostawcy. Wnioskodawca odsyła dostawcy wadliwe wodomierze. Dostawca po uznaniu reklamacji w ramach gwarancji przysyła Wnioskodawcy nowe wodomierze i nakładki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00