Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 08.01.2018, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.447.2017.1.MS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.447.2017.1.MS
Czy Opłata wstępna jest kosztem uzyskania przychodów, o których mowa w art. 15 ust. 4d zdanie pierwsze w zw. z art. 15 ust. 4e uPDOP, tj. kosztem uzyskania przychodów innym niż koszt bezpośrednio związany z przychodami, który jest potrącalny w dacie poniesienia, czyli w dniu, na który ujęto (tj. wpisano) Opłatę wstępną w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury?
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 21 grudnia 2017 r. (data wpływu do tut. Organu za pośrednictwem platformy e-PUAP tego samego dnia), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wstępnej opłaty leasingowej - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 21 grudnia 2017 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wstępnej opłaty leasingowej.
We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Spółka świadczy usługi serwisowe sprzętu specjalistycznego z zakresu hydrauliki siłowej w tym serwis, naprawa, zabudowa podwozia pojazdów specjalnych typu żurawie hydrauliczne itp. oraz prowadzi działalność handlową częściami stosowanymi w hydraulice siłowej (w tym: pompy, rozdzielacze, chwytaki, sterowanie radiowe, zawory). Podmiot jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych oraz czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W ramach prowadzonej działalności została zawarta przez Spółkę umowa leasingu operacyjnego, której przedmiotem jest nowy samochód osobowy (łączna wartość netto umowy leasingu 67.711,86 zł netto), który w związku ze wzrostem sprzedaży towarów, rozszerzaniem rynków zbytu i planowanym zatrudnieniem nowych przedstawicieli handlowych jest narzędziem pracy wspomagającym rozwój jednostki. Umowa leasingu posiada cechy umowy, o której mowa w art. 17a pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 1888 ze zm. winno być t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 2343 z późn. zm., dalej: uPDOP) oraz spełnia warunki przewidziane w art. 17b ust. 1 uPDOP. W ramach realizacji umowy leasingu poniesiona została wstępna opłata leasingowa (19,41% wartość początkowej przedmiotu leasingu), nazywana również w podobnych umowach: czynszem inicjalnym, czynszem zerowym, pierwszą ratą leasingową, dalej: Opłata wstępna. Warunki umowy leasingu wskazują, że Opłata wstępna ma charakter opłaty samoistnej, bezzwrotnej, niezależnej od pozostałych rat leasingowych, a także nie ma ona znamion charakteru należności z tytułu używania przedmiotu umowy leasingu w określonym przedziale czasowym. Zgodnie z ogólnymi warunkami umowy leasingu wniesienie Opłaty wstępnej jest warunkiem koniecznym do realizacji umowy leasingu.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right