Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 19.12.2017, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.497.2017.1.JNA, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.497.2017.1.JNA

Podatek od towarów i usług w zakresie zastosowania prawidłowego kursu waluty obcej do przeliczenia na złote podstawy opodatkowania z otrzymanej faktury korygującej dokumentującej udzielony rabat potransakcyjny.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 18 października 2017 r. (data wpływu 24 października 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania prawidłowego kursu waluty obcej do przeliczenia na złote podstawy opodatkowania z otrzymanej faktury korygującej dokumentującej udzielony rabat potransakcyjny jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 października 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania prawidłowego kursu waluty obcej do przeliczenia na złote podstawy opodatkowania z otrzymanej faktury korygującej dokumentującej udzielony rabat potransakcyjny.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca Spółka jawna prowadzona jest przez dwóch wspólników będących małżonkami, każdy wspólnik posiada 50% udziałów. Wnioskodawca jako czynny podatnik VAT (podatnik VAT UE) prowadzi działalność gospodarczą w Polsce, w ramach której dokonuje zakupów towarów elektrod grafitowych od kontrahenta czeskiego będącego podatnikiem VAT UE na podstawie zawartej umowy, który to podatnik ma siedzibę i miejsce prowadzenia działalności w Czechach. W związku z tą transakcją Wnioskodawca rozlicza wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT). W oparciu o faktury otrzymane od kontrahenta zagranicznego, Wnioskodawca dokumentuje transakcje zakupu dowodami wewnętrznymi (faktury wewnętrzne). Na podstawie faktur wewnętrznych rozliczany jest podatek od towarów i usług. Wnioskodawca rozlicza podatek w okresie, w którym powstał obowiązek podatkowy dla transakcji nabycia towarów. Wnioskodawca nabyte elektrody grafitowe sprzedaje czynnemu podatnikowi VAT z siedzibą w Polsce. Z umowy zawartej z kontrahentem polskim wynika, że jeśli towar nie spełnia odpowiednich norm, to Wnioskodawca otrzymuje od kontrahenta polskiego protokół zużycia elektrod. Na podstawie protokołu Wnioskodawca występuje do kontrahenta czeskiego o rabat. Firma czeska wystawia faktury korygujące, gdzie przyczyną korekt jest rabat potransakcyjny. Faktury korygujące in minus są wystawiane po dokonaniu transakcji i po wystawieniu faktury pierwotnej (nieznane na moment wystawiania faktur pierwotnych). Wnioskodawca niezwłocznie po otrzymaniu faktury korygującej od dostawcy czeskiego, w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym otrzymał fakturę korygującą, wystawia wewnętrzne dowody korygujące (faktury wewnętrzne korygujące) do faktur korygujących zmieniające podstawę opodatkowania, kwotę VAT in minus. Jeśli przyczyną korekty jest udzielony rabat potransakcyjny to Wnioskodawca rozlicza podatek od towarów i usług w dacie wpływu zagranicznych faktur korygujących. Faktury wystawiane przez kontrahenta zagranicznego są wystawiane w walucie obcej (USD lub EURO). W przypadku wystawienia faktur korygujących wskutek udzielonego rabatu potransakcyjnego Wnioskodawca przeliczenia wartości z faktury korygującej wystawionej w walucie obcej dokonuje według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego dla transakcji nabycia towarów w ramach WNT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00