Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 29.12.2017, sygn. 0115-KDIT2-2.4011.360.2017.1, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2-2.4011.360.2017.1
Czy opłata za szkolenie sfinansowana przez Wnioskodawcę stanowi przychód dla przewodniczącego Rady Nadzorczej, od którego należy pobrać podatek dochodowy od osób fizycznych, zgodnie z art. 13 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 23 października 2017 r. (data wpływu 31 października 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sfinansowania szkolenia przez Spółdzielnię Mieszkaniową przewodniczącemu Rady Nadzorczej jest prawidłowe
UZASADNIENIE
W dniu 31 października 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sfinansowania szkolenia przez Spółdzielnię Mieszkaniową przewodniczącemu Rady Nadzorczej.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Przewodniczący Rady Nadzorczej otrzymuje wynagrodzenie ryczałtowe z tytułu pełnionej funkcji i podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalno-rentowym. W dniach 25 sierpnia 2017 r., 12 września 2017 r. oraz 5 października 2017 r. uczestniczył w szkoleniu, którego koszt pokrył Wnioskodawca (Spółdzielnia Mieszkaniowa). Szkolenie zostało przygotowanie dla członków Zarządu, Rady Nadzorczej, oraz pracowników ds. członkowsko-lokalowych, wkładów i udziałów, windykacji i księgowości w Spółdzielni Mieszkaniowej. Wnioskodawca zna wartość szkolenia na jednego uczestnika biorącego udział w szkoleniu. Przewodniczący Rady Nadzorczej poprzez uczestnictwo w szkoleniu podnosi swoje kwalifikacje, a tym samym odnosi realne korzyści w postaci zdobytej wiedzy nie ponosząc przy tym kosztów finansowych, jak również zdobyta wiedza może być wykorzystywana przez przewodniczącego Rady Nadzorczej obecnie i w przyszłości. Warunkiem uznania nieodpłatnych świadczeń za przychód jest jego otrzymanie lub postawienie do dyspozycji podatnika. W myśl art. 13 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z działalności wykonywanej osobiście o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 uważa się przychody otrzymane przez osoby, niezależnie od sposobu ich otrzymania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right