Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 15.12.2017, sygn. 0114-KDIP4.4012.569.2017.1.KR, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4.4012.569.2017.1.KR

w zakresie opodatkowania transakcji przelewu wierzytelności

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 16 października 2017 r. (data wpływu 18 października 2017 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania transakcji przelewu wierzytelności jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 października 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania transakcji przelewu wierzytelności.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

B. Sp. z o.o. jest podmiotem zajmującym się świadczeniem usług w zakresie leasingu maszyn, urządzeń, pojazdów, statków powietrznych oraz innych przedmiotów wartościowych, w tym dzieł sztuki. W ramach prowadzonej działalności, B. Sp. z o.o. zawiera, między innymi, umowy leasingu operacyjnego (z przedsiębiorcami) oraz umowy leasingu konsumenckiego. Ponadto, spółka prowadzi działalność w zakresie udzielania pożyczek i kredytów zgodnie z wpisem w Rejestrze Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Rosnące zainteresowanie klientów usługami finansowymi - udzielanie pożyczek i kredytów - świadczonymi przez podatnika spowodowało, że spółka rozważa wydzielenie działalności związanej z tymi usługami do osobnej spółki prawa handlowego. Wraz z wydzieleniem nastąpi przeniesienie na nowy podmiot praw i obowiązków związanych z już świadczonymi na rzecz obecnych klientów usługami finansowymi - udzielanie pożyczek i kredytów.

Należy stwierdzić, że spółka udziela pożyczek i kredytów w sposób ciągły i zorganizowany, a działalność ta nie ma charakteru incydentalnego i nie jest świadczona jedynie dla wybranych klientów lecz należy wraz z usługą leasingu do podstawowej działalności gospodarczej świadczonej w ramach przedsiębiorstwa. Zgodnie z powyższym działalność w zakresie udzielania pożyczek ujawniona jest w Rejestrze Przedsiębiorców w ramach wpisu do KRS Wnioskodawcy. Ponadto z analizy sprawozdań finansowych wynika, że wierzytelności z umów tego typu stanowią istotną część przychodów Wnioskodawcy. Jednoznacznie zatem należy zakwalifikować udzielanie pożyczek i kredytów do działalności przedsiębiorcy. Planowana cesja wierzytelności ma zostać dokonana w cenie odpowiadającej wartości nominalnej wierzytelności wraz z odsetkami naliczonymi do dnia dokonania cesji, stanowiąc dla Wnioskodawcy wynagrodzenie za pozyskanie klienta spłacającego pożyczkę wraz z odsetkami na warunkach korzystnych dla nabywcy wierzytelności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00