Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 13.12.2017, sygn. 0111-KDIB2-2.4011.267.2017.1.MZ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4011.267.2017.1.MZ

Czy rzeczywiście pracownicy, którzy przekroczyli 183 dni pobytu w Niemczech podlegają opodatkowaniu w Niemczech od pierwszego dnia pobytu w tym kraju, tj. wstecz? Dlaczego nie od dochodu uzyskanego w Niemczech od 184 dnia, skoro dotąd podatek dochodowy był już pobrany w Polsce, gdyż na Spółce ciążył taki obowiązek? Czy w związku z tym, że Spółka zwróci pracownikom (u których pobyt w Niemczech przekroczył 183 dni) nienależnie pobrany wcześniej podatek dochodowy (i skoryguje listy płac, gdzie nie będzie na niej wykazanej pobranej zaliczki na podatek dochodowy w Polsce, tylko podatek niemiecki) Spółce jako płatnikowi będzie przysługiwało prawo do żądania stwierdzenia nadpłaty w rozumieniu art. 72 § 1 pkt 2 w zw. z art. 73 § 1 pkt 4 Ordynacji podatkowej?

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 201 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 11 września 2017 r. (data wpływu 14 września 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika wynikających z wysłania pracowników do pracy w Niemczech jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 września 2017 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika wynikających z wysłania pracowników do pracy w Niemczech.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe:

Dwuosobowa Spółka jawna (Wnioskodawca) powstała w grudniu 2016 r. Przedmiotem działalności Spółki są usługi budowlane świadczone na terenie Niemiec. Spółka jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług a wspólnicy są podatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych rozliczanego w oparciu o prowadzoną dla Spółki księgę przychodów i rozchodów. Spółka od 2017 r. zatrudnia pracowników w oparciu o umowy o pracę, które zazwyczaj w pierwszej kolejności zawierane są na okres próbny lub czas określony. Miejsce pracy pracowników to terytorium Niemiec. W związku z tym, że Spółka nie ma na początku wiedzy ile dany pracownik będzie przebywał na terenie Niemiec Spółka oblicza i pobiera podatek dochodowy od wynagrodzeń za pracę w Niemczech do polskiego urzędu skarbowego na podstawie art. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz na podstawie umowy z 14 maja 2003 r. między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku; spełnione są bowiem przesłanki wymienione w art. 15 ust. 2:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00