Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 24.11.2017, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.621.2017.1.AB, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.621.2017.1.AB

Opodatkowanie czynności udzielenia pożyczek.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 19 września 2017 r. (data wpływu 29 września 2017 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności udzielania pożyczek jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 września 2017 r. do tut. organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności udzielania pożyczek.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

S Sp. z o.o. (Spółka) jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Zamierza w roku 2017 i latach następnych udzielić szeregu (5-10) oprocentowanych pożyczek na rzecz podmiotów krajowych. Pożyczkobiorcami będą podmioty prowadzące działalność gospodarczą na terytorium Polski (spółki z ograniczoną odpowiedzialnością posiadające siedzibę działalności gospodarczej na terytorium Polski i będące podatnikami podatku VAT należące do tej samej grupy kapitałowej co Spółka). Pożyczki udzielane będą przez Spółkę na przestrzeni kilku a nawet kilkunastu miesięcy z różnymi terminami spłaty. Przed udzieleniem pożyczek Spółka zamierza rozszerzyć zakres swojej działalności gospodarczej o udzielanie pożyczek poza systemem bankowym poprzez dopisanie do zakresu prowadzonej działalności: pozostałe formy udzielania kredytów (PKD 64.92.Z), co wymagać będzie uprzedniej zmiany umowy spółki.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

Czy w zakresie udzielania pożyczek w stanie faktycznym opisanym we wniosku Spółka występować będzie w charakterze podatnika podatku od towarów i usług?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00