Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 08.12.2017, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.131.2017.1.PK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.131.2017.1.PK
Prawo do odliczenia podatku związanego z zakupem towarów i usług wykorzystywanych przez zagraniczny oddział spółki
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 16 listopada 2017 r. (data wpływu 17 listopada 2017 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku związanego z zakupem towarów i usług wykorzystywanych przez zagraniczny oddział spółki - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 17 listopada 2017 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku związanego z zakupem towarów i usług wykorzystywanych przez zagraniczny oddział spółki.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca (Spółka) z siedziba w K., czynny podatnik VAT, świadczący usługi budowlane na terenie Polski w celu rozwoju swojej działalności planuje utworzenie zakładu (oddziału) zagranicznego na terenie Niemiec. Będzie zakładem w rozumieniu ustawy o unikaniu podwójnego opodatkowania miedzy Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec (art. 5 ust. 1).
Zagadnienia powoływania i funkcjonowania oddziału regulują również przepisy ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej. Zgodnie z art. 5 pkt 4 ustawy o działalności gospodarczej użyte w ustawie określenie oddział oznacza wyodrębnioną i samodzielną organizacyjnie część działalności gospodarczej, wykonywaną przez przedsiębiorcę poza siedzibą przedsiębiorcy lub głównym miejscem wykonywania działalności. Oddział posiada jedynie samodzielność organizacyjną (jest wydzielony ze struktur jednostki macierzystej), natomiast nie dysponuje możliwością prowadzenia działalności gospodarczej we własnym imieniu i na własny rachunek, a prowadzona działalność stanowi jedynie część działalności gospodarczej jednostki macierzystej.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right