Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 24.11.2017, sygn. 0112-KDIL2-3.4012.337.2017.2.ZD, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-3.4012.337.2017.2.ZD

Opodatkowanie sprzedaży działek.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 9 sierpnia 2017 r. (data wpływu 16 sierpnia 2017 r.), uzupełnionym pismami: z dnia 26 września 2017 r. (data wpływu 29 września 2017 r.) oraz z dnia 9 października 2017 r. (data wpływu 12 października 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży działek jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 sierpnia 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży działek. Wniosek uzupełniono: w dniu 29 września 2017 r. o doprecyzowanie opisu sprawy i własnego stanowiska, przedstawienie skutków prawnych, jakie Wnioskodawca chce wywieść z faktu otrzymania interpretacji w zakresie pytania drugiego z wniosku, oraz wskazanie, że Zainteresowany chce otrzymać interpretację również w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, w tym zakresie podano przepisy prawa podatkowego oraz dokonano wpłaty brakującej opłaty; oraz w dniu 12 października 2017 r. o doprecyzowanie opisu sprawy.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca razem z małżonką posiadają niewielkie gospodarstwo rolne, które otrzymali od matki Zainteresowanego na podstawie umowy przekazania gospodarstwa rolnego z dnia 8 września 1987 r. Wnioskodawca jest zatrudniony jako kierowca tira na podstawie umowy o pracę w jednej z firm. Żona Zainteresowanego nie pracuje, zrezygnowała z pracy, aby zająć się wychowaniem dzieci (opłaca składki w KRUS). Uprawą gospodarstwa rolnego Wnioskodawca zajmuje się w czasie wolnym od wykonywanej pracy zawodowej i jest to raczej hobby aniżeli czynność zarobkowa. Wnioskodawca ma z żoną trzy córki. Dwie starsze córki założyły już swoje rodziny. W pewnym momencie ich życia zrodziła się myśl aby wybudować dom u rodziców w ogrodzie za ich gospodarstwem. Zainteresowany przystąpił z ich pomocą do załatwiania wszelkich formalności związanych z podziałem geodezyjnym jednej z działek w celu przekazania nowopowstałych działek córkom, aby mogły wybudować swoje domy. Obok miejsca, gdzie chcą się wybudować córki Wnioskodawcy, znajduje się jeszcze jedna z działek, którą zdecydował się on podzielić. W wyniku podziału geodezyjnego powstało 8 działek+droga wewnętrzna. Wybudowanie domu to inwestycja dość kosztowna, tak więc Zainteresowany postanowił sprzedać część działek i wspomóc finansowo córki w ich planach, gdyż bez jego pomocy nie będą mogły zrealizować swoich planów. Córki pomogły Zainteresowanemu w uzyskaniu warunków zabudowy z miejscowego urzędu miejskiego dla wspomnianych ośmiu działek. Wnioskodawca nadal jest w trakcie załatwiania niektórych z powyższych formalności. Parę miesięcy temu jedna z córek powzięła informację z urzędu skarbowego o tym, że jeśli Wnioskodawca sprzeda więcej niż jedną działkę to będzie on zobowiązany do opłacenia od każdej sprzedanej działki podatku VAT w wysokości 23%. Będzie to podyktowane tym, że działanie takie zostanie podciągnięte pod definicję działalności gospodarczej a sprzedaż działek będzie potraktowana jako sprzedaż towaru w sposób ciągły dla celów zarobkowych. W ocenie Wnioskodawcy sprzedaż tychże działek nie jest nastawiona tylko i wyłącznie dla celów zarobkowych. Zainteresowany nie nabył swojej ziemi po to, aby wszystko sprzedać i mieć z tego zysk, uprawia tę ziemię od młodzieńczych lat. W chwili obecnej zaistniała taka sytuacja, aby pomóc córkom, a ziemia, która pozostanie w gospodarstwie Zainteresowanego, nadal będzie przez niego uprawiana.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00