Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 17.11.2017, sygn. 0115-KDIT1-3.4012.642.2017.1.AP, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1-3.4012.642.2017.1.AP

Brak obowiązku opodatkowania sprzedaży nieruchomości w trybie egzekucji komorniczej.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku (Km ) z dnia 11 września 2017 r. (data wpływu 20 września 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku opodatkowania sprzedaży nieruchomości w trybie egzekucji komorniczej jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 września 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku opodatkowania sprzedaży nieruchomości w trybie egzekucji komorniczej.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Przedmiotem egzekucji jest nieruchomość oznaczona nr KW (prawo własności - akt notarialny z dnia . pomiędzy p. W. a p. P. rep. A nr ). Nabycie nastąpiło z majątku osobistego na cele związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Nieruchomość (działka nr 168 o pow. 0,0214 ha) została oddana w użytkowanie wieczyste do dnia 1 czerwca 2094 r. Na działce znajduje się budynek składający się z części starszej przebudowanej oraz nowej - dobudowanej. W dniu 7 grudnia 2009 r. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w L. wydał decyzję o udzieleniu pozwolenia na użytkowanie rozbudowanego budynku mieszkalno-usługowego. Z planu zagospodarowania przestrzennego wynika, że jest to teren o dominującej funkcji mieszkaniowej i usługowej. Budynek wykorzystywany jest na cele mieszkaniowe w 27% natomiast na cele usługowe w 73%. Inwestycja rozpoczęta w 2007 r. nie została zakończona. Roboty budowlane zaprzestano wykonywać w 2010 r. Do miesiąca kwietnia 2016 r. nieruchomość wykorzystywana była na cele mieszkalne częściowo i częściowo w działalności gospodarczej. Od maja 2016 r. nieruchomość jest wykorzystywana częściowo na cele mieszkalne. Nieruchomość nie jest wynajmowana i nigdy nie została wprowadzona do ewidencji środków trwałych. Według oświadczenia dłużnika nie zostały poniesione na nieruchomości wydatki na ulepszenie budynków, budowli lub ich części. W latach 2007-2010 dłużnik poniósł nakłady, ale wydatki były traktowane jako wydatki na realizację, a nie zakończoną inwestycję. Przy nabyciu nie przysługiwało dłużnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Poprzedni właściciel nieruchomości nie był podatnikiem podatku od towarów i usług i w związku z tym, przy nabyciu przez dłużnika, podatek ten nie został naliczony. Realizując na nieruchomości inwestycję dłużnik, jako czynny podatnik podatku VAT odliczał wydatki z tym związane:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00