Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 15.11.2017, sygn. 0111-KDIB1-1.4011.166.2017.1.BK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4011.166.2017.1.BK
w zakresie określenia sposobu deklarowania i rozliczania przychodu (dochodu) uzyskanego ze zbycia jednostek bitcoin lub innych kryptowalut realizowanych w ramach profesjonalnego obrotu ww. kryptowalutami
Na podstawie art. 13 § 2a i art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 201 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 14 września 2017 r. (data wpływu 15 września 2017 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie określenia sposobu deklarowania i rozliczania przychodu (dochodu) uzyskanego ze zbycia jednostek bitcoin lub innych kryptowalut realizowanych w ramach profesjonalnego obrotu ww. kryptowalutami - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 15 września 2017 r. do Organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. osób fizycznych, w zakresie określenia sposobu deklarowania i rozliczania przychodu (dochodu) uzyskanego ze zbycia jednostek bitcoin lub innych kryptowalut realizowanych w ramach profesjonalnego obrotu ww. kryptowalutami.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca jest osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej. Podlega w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (tzn. jest polskim rezydentem podatkowym). W 2014 r. i 2016 r. nabywał jednostki kryptowaluty bitcoin na giełdach kryptowalut, czyli w serwisach internetowych, które oferują usługi polegające na kojarzeniu osób zainteresowanych kupnem i sprzedażą kryptowalut (dalej: Giełdy kryptowalut). Kryptowaluta bitcoin oraz inne kryptowaluty są podzielne, np. bitcoin dzieli się do 8 miejsc po przecinku, oznacza to w praktyce, że najmniejszą jednostką bitcoin, jaką można kupić jest 0,00000001 bitcoina. Wnioskodawca wyjaśnia, że w dalszej części wniosku posługuje się sformułowaniem jednostki bitcoin lub innych kryptowalut, co oznacza nabycie określonej liczby jednostek tych kryptowalut, tj. nie mniej niż najmniejsza podzielna część danej kryptowaluty.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right