Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 03.11.2017, sygn. 0112-KDIL2-1.4012.383.2017.2.DS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4012.383.2017.2.DS
Możliwość skorzystania ze zwolnienia od podatku zgodnie z art. 113 ustawy o podatku od towarów i usług .
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 21 sierpnia 2017 r. (data wpływu 25 sierpnia 2017 r.), uzupełnionym pismem z dnia 16 października 2017 r. (data wpływu 18 października 2017 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości skorzystania ze zwolnienia od podatku zgodnie z art. 113 ustawy o podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 25 sierpnia 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości skorzystania ze zwolnienia od podatku zgodnie z art. 113 ustawy o podatku od towarów i usług. W dniu 18 października 2017 r. uzupełniono wniosek poprzez doprecyzowanie opisu sprawy.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
A sp. z o.o. (dalej zwana A) w swojej działalności zajmuje się głównie windykacją należności na zlecenie wierzycieli oraz organizacją obsługi prawnej dla klientów. Klienci (głównie wspólnoty mieszkaniowe) zlecają spółce dochodzenie kwot należności od swoich dłużników oraz w przypadku konieczności występowania na drogę postępowania sądowego czy egzekucyjnego zorganizowanie obsługi prawnej poprzez zaangażowanie kancelarii zewnętrznej. Celem klientów jest odzyskanie należności. Spółka w imieniu klientów sporządza wezwania do zapłaty, prowadzi negocjacje i korespondencję z dłużnikami, ustala warunki spłaty zadłużenia. W przypadku konieczności dochodzenia należności na drodze sądowej spółka organizuje obsługę prawną, poprzez zaangażowanie podmiotów zewnętrznych (adwokatów i radców prawnych) do reprezentowania w postępowaniach przed sądami. Kancelarie świadczą usługi prawne na rzecz spółki A, która zajmuje się wyłącznie organizacją tejże obsługi dla klienta. Radca prawny lub adwokat zaangażowany do konkretnej sprawy działa bezpośrednio na podstawie pełnomocnictwa udzielonego przez organ upoważniony wierzyciela (najczęściej zarząd wspólnoty mieszkaniowej). Spółka obciąża kosztami organizacji obsługi prawnej oraz windykacji należności bezpośrednio wspólnoty mieszkaniowe. A nie zatrudnia radców prawnych ani osób, które mogłyby występować w charakterze zastępcy procesowego wierzyciela. Spółka A jest zarejestrowana jako czynny podatnik VAT i jako mały podatnik rozlicza się kwartalnie. Ze względu na zwiększenie limitu zwolnienia podmiotowego, o którym mowa w art. 113 ustawy o podatku od towarów i usług do kwoty 200.000 zł i fakt, że Spółka nie przewiduje przekroczenia ww. obrotu w roku 2017, spółka od stycznia 2018 r. chciałaby powrócić do zwolnienia z art. 113 ww. ustawy.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right