Interpretacja indywidualna z dnia 17.10.2017, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.266.2017.2.OA, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.266.2017.2.OA
Podatek od towarów i usług w zakresie uznania świadczonych usług zarządzania za podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT, a w konsekwencji uznania Wnioskodawcy za podatnika tego podatku.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 10 lipca 2017 r. (data wpływu 12 lipca 2017 r.), uzupełnionym pismem z dnia 4 października 2017 r. (data wpływu 9 października 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania świadczonych usług zarządzania za podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT, a w konsekwencji uznania Wnioskodawcy za podatnika tego podatku jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 12 lipca 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania świadczonych usług zarządzania za podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT, a w konsekwencji uznania Wnioskodawcy za podatnika tego podatku. Wniosek uzupełniono w dniu 9 października 2017 r. poprzez doprecyzowanie opisu sprawy.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca, jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, zawarł umowę o świadczenie usług zarzadzania kontrakt menadżerski ze Spółką z ograniczoną odpowiedzialnością zarejestrowaną jako podatnik czynny.
Przedmiot umowy oraz obowiązki zarządzającego.
Na mocy postanowień kontraktu menadżerskiego Spółka zamierza powierzyć Wnioskodawcy jako osobie fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej pełnienie funkcji Prezesa Zarządu. Jak przewidziano w umowie menadżer zarządzający Spółką będzie świadczyć usługi zarządzania na warunkach określonych w Kodeksie spółek handlowych, umowie Spółki, aktach prawa wewnętrznego Spółki, w innych przepisach powszechnie obowiązującego prawa oraz w Umowie. Menedżer zobowiązany jest do świadczenia usług w takich ramach czasowych, jakie niezbędne są do sprawnego zarządzania oraz w sposób zapewniający należytą realizację wszystkich obowiązków wynikających z umowy. Zarządzający będzie wykonywał obowiązki wynikające z Umowy przede wszystkim w siedzibie Spółki, a także w każdym innym miejscu, które będzie wymagane dla należytego wykonywania Umowy, świadczenie usług poza siedzibą Spółki trwające nieprzerwanie powyżej 3 dni roboczych wymaga wcześniejszego uzgodnienia z Przewodniczącym Rady Nadzorczej. Zarządzający ma prawo do przerwy w świadczeniu usług w wymiarze 26 dni roboczych w ciągu roku kalendarzowego, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.