Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 10.10.2017, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.362.2017.1.RW, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.362.2017.1.RW
Podatek od towarów i usług w zakresie opodatkowania nieodpłatnego przekazania nakładów inwestycyjnych oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków poniesionych w związku z realizacją inwestycji.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 17 sierpnia 2017 r. (data wpływu 23 sierpnia 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:
- opodatkowania nieodpłatnego przekazania nakładów inwestycyjnych,
- prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków poniesionych w związku z realizacją inwestycji
jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 23 sierpnia 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nieodpłatnego przekazania nakładów inwestycyjnych oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków poniesionych w związku z realizacją inwestycji.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest spółką akcyjną z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jest on podatnikiem podatku od towarów i usług prowadzącym działalność gospodarczą, której przedmiotem jest realizacja projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków oraz wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi. Działalność Wnioskodawcy koncentruje się na udostępnianiu lokalizacji sieci handlu detalicznego artykułami spożywczymi. Wnioskodawca buduje na własnych nieruchomościach sklepy, które są następnie udostępniane na podstawie umowy najmu klientowi Wnioskodawcy.
Rozwój portfela nieruchomości wymaga systematycznej realizacji inwestycji budowlanych, których warunkiem realizacji jest przebudowa bądź modernizacja istniejących odcinków dróg, wykonanie nawierzchni dróg, wykonanie fragmentów dróg dojazdowych, budowa zjazdów publicznych, budowa zatok autobusowych oraz sygnalizacji świetlnych, ciągów pieszo-rowerowych, chodników i infrastruktury wodnokanalizacyjnej lub oświetleniowej, tj. wykonania inwestycji w zakresie infrastruktury użyteczności publicznej (dalej inwestycje infrastrukturalne). Stałą praktyką Wnioskodawcy jest, że na żadnym etapie inwestycji nie przysługuje mu prawo do rozporządzania jak właściciel nieruchomością, w obrębie której realizowane są ww. inwestycje infrastrukturalne. Nieruchomości te stanowią własność danej jednostki samorządu terytorialnego. O ile zatem same sklepy budowane są na gruntach własnych Wnioskodawcy, to inwestycje infrastrukturalne są wykonywane na nieruchomościach nienależących do Wnioskodawcy.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right