Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 05.10.2017, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.526.2017.2.MW, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.526.2017.2.MW

opodatkowanie dostawy nieruchomości (budynku posadowionego na działce nr 428/4) stawką 23% nieuznanie dostawy nieruchomości za zorganizowaną część przedsiębiorstwa

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 7 sierpnia 2017 r. (data wpływu 16 sierpnia 2017 r.), uzupełnionym pismem z dnia 26 września 2017r. (data wpływu 28 września 2017r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

  • opodatkowania dostawy nieruchomości (budynku posadowionego na działce nr 428/4) stawką 23%
  • nieuznania dostawy nieruchomości za zorganizowaną część przedsiębiorstwa

-jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 sierpnia 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

  • opodatkowania dostawy nieruchomości (budynku posadowionego na działce nr 428/4) stawką 23%
  • nieuznania dostawy nieruchomości za zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Wniosek uzupełniono w dniu 28 września 2017r. w zakresie doprecyzowania opisu zdarzenia przyszłego oraz przeformułowania pytania nr 2.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe (doprecyzowane w uzupełnieniu wniosku).

Spółka S.A. (zwana dalej: "spółka") jest czynnym podatnikiem VAT. W styczniu 2011r. aktem notarialnym Spółka zakupiła zabudowaną nieruchomość położoną w , oznaczonej jako działki numer 23, 428/1, 428/2 obr. wpisanej w księdze wieczystej numer prowadzonej przez Sąd Rejonowy w . Spółce od tej transakcji nie przysługiwało odliczenie podatku VAT naliczonego od należnego. W maju 2013 roku nastąpił podział nieruchomości zabudowanej, w wyniku którego wyodrębniono budynek magazynowo-handlowy (budynek poprzemysłowy-dawny zakład hurtu) znajdujący się na działce 428/6. W maju 2015 roku, na podstawie umowy dzierżawy, budynek został wydzierżawiony. Dzierżawca przedmiot dzierżawy miał prawo dostosować do swoich potrzeb gospodarczych, w tym na odpłatne udostępnianie pomieszczeń i przestrzeni dla prowadzenia przez podmioty trzecie działalności gospodarczej. Aby prowadzić działalność, ponosił nakłady w obcym środku trwałym, w tym przede wszystkim na prace termomodernizacyjne. Strony ustaliły, że dzierżawca poniesie 30% nakładów na obcy środek trwały, a Spółka jako właściciel nieruchomości 70% wartości nakładów. Na podstawie wydanego pozwolenia na budowę, Spółka dokonała adaptacji i modernizacji budynku polegające na rozbudowie, nadbudowie i przebudowie budynku wraz z wewnętrznymi instalacjami wody, kanalizacji, co, elektryką oraz rozbiórkę wiaty i istniejącej stacji trafo, a dzierżawca na termomodernizację nieruchomości. Budynek uzyskał pozwolenie na użytkowanie dwuetapowo: pierwszy etap to oddanie do użytkowania 0-3 piętra w listopadzie 2016 roku, drugi etap obejmujący pozostałe części budynku, tj. garaż i 4 piętro w marcu 2017 roku. Dzierżawca rozpoczął pobierać czynsz należny od 04 stycznia 2017 roku. Z umowy wynikało, że Spółka nie będzie mogła obciążyć dzierżawcę czynszem, dopóki on nie osiągnie 80% poziomu wynajmu powierzchni nieruchomości. Do dnia składania wniosku dzierżawca nie wynajął jeszcze 80% powierzchni. W związku z tym Spółka nie wykonywała czynności opodatkowanych, ponieważ nie obciążała dzierżawcy czynszem należnym. Dzierżawca ponosi koszty opłat eksploatacyjnych, tj. zużywanej energii elektrycznej, wody i odprowadzania ścieków na co podpisał odrębne umowy z dostawcami mediów związanych z używaniem i utrzymaniem przedmiotu dzierżawy. Wartość poniesionych nakładów od momentu nabycia nieruchomości przekroczyła 30% wartości początkowej budynku, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. Strony ustaliły, że poniesione nakłady w obcym środku trwałym dzierżawca przeniesie na Spółkę, na co Spółka wyraża zgodę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00