Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 21.09.2017, sygn. 0115-KDIT1-2.4012.512.2017.2.RS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1-2.4012.512.2017.2.RS
W zakresie braku opodatkowania sprzedaży działki (działek) otrzymanej (otrzymanych) w drodze spadku.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku wspólnym z dnia 10 lipca 2017 r. (data wpływu 20 lipca 2017 r.), uzupełnionym w dniu 7 września 2017 r. (data wpływu), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania sprzedaży działki (działek) otrzymanej (otrzymanych) w drodze spadku jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 20 lipca 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek wspólny, uzupełniony w dniu 7 września 2017 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania sprzedaży działki (działek) otrzymanej (otrzymanych) w drodze spadku.
We wniosku oraz w jego uzupełnieniu złożonym przez:
przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
W 1998 r. Zainteresowane nabyły spadek po matce, w skład którego wchodziła nieruchomość rolna składająca się z gruntów ornych klasy V i łąki trwałej klasy V. Nieruchomość stanowi współwłasność w częściach równych po &½. Omawiane grunty mają powierzchnię 17.596 m&². W stosunku do części tej nieruchomości (ok. 6.000 m&²) wydano decyzję o warunkach zabudowy- siedlisko. W przyszłości Zainteresowane planują zbycie omawianej nieruchomości, rozważając dwie opcje: zbycie nieruchomości jako całości lub zbycie nieruchomości w mniejszych częściach (podział na kilka działek). W zależności od sposobu, w jaki będzie zbywana nieruchomość Zainteresowane zakładają możliwość podziału geodezyjnego nieruchomości.
Żadna z Zainteresowanych nie prowadzi działalności gospodarczej, a grunty nie były nigdy wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. Ponadto omawiany grunt nie był nigdy udostępniany osobom trzecim nieodpłatnie ani odpłatnie np. w ramach umowy najmu, czy dzierżawy. Podkreślić również należy, że ze względu na klasę gruntu nieruchomość nie była wykorzystywana rolniczo. Zainteresowane nie ponosiły żadnych nakładów zmierzających do zwiększenia wartości, czy atrakcyjności działek. W celu sprzedaży nieruchomości nie zamierzają ponosić nakładów takich jak uzbrojenie terenu w przyłącza do istniejącej sieci wodnej, gazowej i elektrycznej oraz kosztów budowy ogrodzenia, utwardzenie dróg wewnętrznych itp. Jak już wskazywano Zainteresowane, mając na uwadze fakt korzystniejszych warunków sprzedaży mniejszych nieruchomości, rozważają jednak możliwość wystąpienia do Urzędu Gminy o dokonanie podziału gruntu na działki o powierzchniach zgodnych z zainteresowaniem potencjalnych klientów. W wyniku podziału może powstać kilka odrębnych działek ok. 5-6. Zainteresowane nie są jednak w stanie precyzyjnie określić ich ilości, bowiem będzie to uzależnione od zainteresowania potencjalnych klientów. Decyzja o dokonaniu podziału będzie zależna od zainteresowania potencjalnych klientów wielkością zbywanych działek. Jeżeli Zainteresowane znajdą kupca na całość nieruchomości w korzystnej cenie, nie będą dokonywały podziału nieruchomości. Zbycie omawianego gruntu jest uwarunkowane bowiem potrzebą uzyskania środków finansowych.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right