Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 04.09.2017, sygn. 0112-KDIL3-1.4011.150.2017.1.AMN, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3-1.4011.150.2017.1.AMN
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika związanych z możliwością zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów w przypadku wypłaty pracownikowi wynagrodzenia, w przypadku wypłaty pracownikowi premii.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 27 czerwca 2017 r. (data wpływu 4 lipca 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika związanych z możliwością zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów:
- w przypadku wypłaty pracownikowi wynagrodzenia jest prawidłowe,
- w przypadku wypłaty pracownikowi premii jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 4 lipca 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika związanych z możliwością zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest podmiotem świadczącym usługi w zakresie tworzenia oprogramowania (programów komputerowych). Oprogramowanie to jest tworzone w szczególności przez osoby zatrudnione na umowy o pracę. Wnioskodawca zamierza wprowadzić do umów o pracę z pracownikami zajmującymi się tworzeniem oprogramowania komputerowego zmiany, zgodnie z którymi wynagrodzenie należne pracownikom w danym miesiącu składać się będzie z części za świadczenie pracy niemającej charakteru pracy twórczej oraz części jako zapłata za korzystanie przez Wnioskodawcę z praw autorskich do programów komputerowych powstałych w wyniku wytworzenia w ramach stosunku pracy. Każdomiesięczna wysokość tej części stanowiącej wynagrodzenie za korzystanie z praw autorskich uzależniona będzie od czasu pracy pracownika w danym miesiącu poświęconego na tworzenie oprogramowania tzn. wynagrodzenie to będzie stanowiło taką część ogólnego miesięcznego wynagrodzenia pracownika wynikającego z umowy o pracę, jaką część ogólnego miesięcznego czasu pracy dany pracownik poświęci w danym miesiącu na tworzenie oprogramowania. W tym miejscu należy zaznaczyć, że Wnioskodawca prowadzi ewidencję, pozwalającą na określenie czasu pracy pracownika poświęconego tworzeniu oprogramowania komputerowego. Dodatkowo należy zaznaczyć, że zgodnie z zawartą umową o pracę prawa autorskie do oprogramowania wytworzonego przez pracownika w ramach stosunku pracy przechodzą na Wnioskodawcę. Równocześnie Wnioskodawca rozważa wprowadzenie do umów o pracę zapisów dotyczących dodatkowych premii dla pracowników. Premie te miałyby charakter uznaniowy i uzależnione byłyby od efektów pracy pracownika. Wnioskodawca przyznając premię określałby jednocześnie jaka część premii stanowi dodatkowe wynagrodzenie za tworzenie oprogramowania a jaka część innych czynności niestanowiących pracy twórczej.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right