Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 12.07.2017, sygn. 0115-KDIT1-1.4012.258.2017.1.AJ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1-1.4012.258.2017.1.AJ
Czy w okolicznościach stanu faktycznego, tj. biorąc pod uwagę, iż Spółdzielnia nie wyraża zgody na korzystanie z zajętej bez podstawy prawnej części nieruchomości, odszkodowanie za bezumowne korzystanie z części nieruchomości winno zostać opodatkowane podatkiem VAT, bowiem nie zainicjowała postępowania o wydanie rzeczy?
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 10 maja 2017 r. (data wpływu 16 maja 2017 r.), uzupełnionym w dniu 11 lipca 2017 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania odszkodowania za bezumowne korzystanie z części nieruchomości jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 16 maja 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek, uzupełniony w dniu 11 lipca 2017 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania odszkodowania za bezumowne korzystanie z części nieruchomości.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
W zasobach Spółdzielni Mieszkaniowej znajduje się m.in. garaż wielostanowiskowy, w którym wydzielono sześć miejsc postojowych. Trzem osobom przysługują spółdzielcze własnościowe prawa do miejsc postojowych w rzeczonym garażu. Jedna z osób, która jest uprawniona z tytułu spółdzielczych własnościowych praw do czterech miejsc postojowych, bez podstawy prawnej zajęła część garażu wielostanowiskowego poza wyznaczonymi miejscami postojowymi o powierzchni 81,13 m, gromadząc tam różnego typu przedmioty np. drewno kominkowe, baniaki z cieczą, pręty metalowe, stare meble itd. Spółdzielnia wzywała wskazaną osobę do uprzątnięcia przedmiotów zgromadzonych poza wyznaczonymi miejscami postojowymi i żądała wykonywania przysługujących jej praw zgodnie z ich zakresem. Wezwania te pozostały bez odpowiedzi. W konsekwencji Spółdzielnia naliczyła odszkodowanie za bezumowne korzystanie z rzeczy i wezwała do jego uregulowania. Odszkodowanie zostało powiększone o podatek VAT, przy czym Spółdzielnia kierowała się interpretacjami indywidualnymi wydanymi w zbliżonych stanach faktycznych. Z uwagi na niezrealizowanie wezwania do zapłaty Spółdzielnia skierowała sprawę na drogę postępowania sądowego tj. wywiodła powództwo o odszkodowanie za bezumowne korzystanie z rzeczy. Sąd I instancji częściowo uwzględnił powództwo Spółdzielni (zasądził odszkodowanie, aczkolwiek w niższej wysokości, niż żądała Spółdzielnia). Nadto Sąd ten wskazał, że wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z rzeczy w niniejszym stanie faktycznym nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług bowiem Spółdzielnia nie wyraża zgody na bezumowne korzystanie z zajętej części garażu, o czym świadczą kierowane do pozwanej wezwania o usunięcie tych przedmiotów z garażu. Rozstrzygnięcie sądu rejonowego zostało utrzymane w mocy przez sąd okręgowy. Wyrok wydany w sprawie jest prawomocny. Sąd okręgowy podzielił zapatrywanie sądu I instancji, że wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z rzeczy nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż Spółdzielnia nie wyraża zgody na bezumowne korzystanie z rzeczy, na co wskazują kierowane do pozwanej wezwania o uprzątnięcie garażu. Spółdzielnia do dnia złożenia niniejszego wniosku, głównie z przyczyn finansowych, nie zainicjowała postępowania o wydanie zajętej części nieruchomości, która nadal jest zajmowana bez podstawy prawnej.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right