Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 01.09.2017, sygn. 0115-KDIT2-2.4011.198.2017.2.IL, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2-2.4011.198.2017.2.IL
W zakresie skutków podatkowych przyznawanej nauczycielom zapomogi zdrowotnej.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 21 czerwca 2017 r. (data wpływu 29 czerwca 2017 r.), uzupełnionym pismem z dnia 28 lipca 2017 r. (data wpływu 4 sierpnia 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych przyznawanej nauczycielom zapomogi zdrowotnej jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 29 czerwca 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek, uzupełniony pismem z dnia 28 lipca 2017 r. (data wpływu 4 sierpnia 2017 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych przyznawanej nauczycielom zapomogi zdrowotnej
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Z. nr w B. jest jednostką budżetową, dla której organem prowadzącym jest Miasto B. Działalność Szkoły jest zakwalifikowana w klasyfikacji budżetowej w dziale 801 oświata i wychowanie na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów i wydatków budżetowych, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (Dz. U. Nr 38, poz. 207 ze zm.).
Miasto B. na podstawie art. 72 ust. 1, w związku z art. 91d pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela w swoim budżecie przeznacza środki na pomoc zdrowotną dla nauczycieli. Uchwałą nr z dnia 3 września 2007 r. Rada Miasta B. określiła rodzaje świadczeń przyznawanych w ramach pomocy zdrowotnej dla nauczycieli oraz warunki i sposób ich przyznawania. Świadczenia pieniężne zgodnie z tą uchwałą mogą być przyznawane w związku z przewlekłą chorobą, długotrwałym leczeniem, koniecznością zakupu szkieł korekcyjnych, koniecznością skorzystania z zakresu protetyki dentystycznej, stosowania szczepień ochronnych, koniecznością korzystania z usług pielęgnacyjno - opiekuńczych. Wysokość przyznawanych świadczeń pieniężnych uzależniona jest od przebiegu choroby wpływającego na sytuację materialną nauczyciela, wysokości udokumentowanych i poniesionych kosztów leczenia ( tj. wydatki na lekarstwa, pobyt w szpitalu, sanatorium, wydatki na zakup sprzętu rehabilitacyjnego, protez, środków opatrunkowych, koszty przejazdu do innej miejscowości itp.) Warunkiem przyznania świadczenia jest złożenie wniosku przez nauczyciela wraz z dokumentami potwierdzającymi poniesione koszty. Nauczyciel w niektórych przypadkach dołącza do wniosku oprócz faktur zaświadczenie lekarskie, że leczy się przewlekle. Decyzję o przyznaniu świadczenia podejmuje Dyrektor po otrzymaniu protokołu z komisji weryfikacyjnej, która weryfikuje przedłożone wnioski z dołączonymi fakturami zakupu lekarstw lub usług. Wysokość świadczenia przyznawana jest do wysokości 50% minimalnego wynagrodzenia jednak nie więcej jak wynoszą dołączone do wniosku faktury.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right