Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 28.08.2017, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.256.2017.1.PR, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.256.2017.1.PR

Podatek od towarów i usług w zakresie braku zastosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia dla dostawy garażu z montażem oraz jej opodatkowania stawką podatku w wysokości 23%.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 23 czerwca 2017 r. (data wpływu 6 lipca 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku zastosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia dla dostawy garażu z montażem oraz jej opodatkowania stawką podatku w wysokości 23% jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 lipca 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku zastosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia dla dostawy garażu z montażem oraz jej opodatkowania stawką podatku w wysokości 23%.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Głównym przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest produkcja wyrobów budowlanych z betonu 2361Z wg PKD z 2007 r. Wg PKWiU z 2008 r. działalność ta odpowiada symbolom 23.61.20.0 jako budynki prefabrykowane z betonu. Głównym produktem wytwarzanym z betonu przez Wnioskodawcę są garaże. Cały produkt w postaci wyrobu gotowego gotowy garaż wraz z niezbędnymi instalacjami odbywa się w hali produkcyjnej Wnioskodawcy. Gotowy wyrób w postaci całego garażu Wnioskodawca dostarcza swoim samochodem specjalistycznym na miejsce wyznaczone przez odbiorcę w umowie. Ostatnim etapem jest montaż postawienie garażu na fundamentach, które klient wykonuje we własnym zakresie. Za dostawę garażu wraz z montażem ustalone jest jedno wynagrodzenie. Treść zlecenia otrzymanego od klienta posiada brzmienie: Dostawa i montaż garażu. Z treści tego zlecenia wynika również, że dostawa garażu realizowana jest przez Wnioskodawcę w ramach podwykonawstwa i jest wykonywana ramach realizacji zadania inwestycyjnego przez jego klienta, które brzmi: Kompleksowa budowa stacji paliw wraz z infrastrukturą towarzysząca na nieruchomości. Przed dostawą zgodnie ze zleceniem klient wpłacił zaliczkę. Na otrzymaną kwotę Wnioskodawca wystawił fakturę zaliczkową ze stawką podstawową VAT 23%, traktując powyższą transakcję jako zaliczkę na dostawę garażu wraz z montażem. Klient z kolei biorąc pod uwagę ww. charakter podwykonawstwa oraz art. 17 ust. 1 pkt 8 ustawy o VAT oraz symbol PKWiU 41.00.40.0 z załącznika nr 14 do ustawy o VAT, zakwestionował poprawność otrzymanej faktury zaliczkowej i wystąpił z zapytaniem, czy Wnioskodawca wystawi korektę do faktury zaliczkowej z zastosowaniem art. 17 ust. 1 pkt 8 ustawy o VAT i wystawi fakturę netto z dopiskiem odwrotne obciążenie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00