Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 25.08.2017, sygn. 0114-KDIP4.4012.287.2017.2.MK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4.4012.287.2017.2.MK

w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z realizacją projektu pn. Budowa kanalizacji sanitarnej ...

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 20 czerwca 2017 r. (data wpływu 27 czerwca 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z realizacją projektu pn. Budowa kanalizacji sanitarnej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 czerwca 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z realizacją projektu pn. Budowa kanalizacji sanitarnej.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Gmina złożyła wniosek o przyznanie pomocy na zadania pn: Budowa kanalizacji sanitarnej na operacje typu gospodarka wodno-ściekowa w ramach poddziałania wsparcie inwestycji związanych z tworzeniem, ulepszaniem lub rozbudową wszystkich rodzajów małej infrastruktury, w tym inwestycji w energię odnawialną i w oszczędzanie energii objętego Programem Rozwoju obszarów wiejskich na lata 2014-2020. Gmina jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT. Celem inwestycji jest zebranie i odprowadzenie ścieków sanitarnych z zabudowy po obu stronach drogi wojewódzkiej i odprowadzenie do przepompowni - tłoczni, która przepompuje je rurociągiem tłocznym przez istniejącą kanalizację do oczyszczalni ścieków. Ponadto celem inwestycji jest także budowa fragmentu sieci wodociągowej z przewodami z rur PVC. Wykonane inwestycje mają zapewniać uzyskanie efektu proekologicznego, obejmującego podłączenie do sieci określonej liczby gospodarstw domowych. Gmina sama nie prowadzi działalności w zakresie zapewnienia zbiorowego dostarczania wody i odbioru ścieków. Działalność taką prowadzi utworzona przez Gminę spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, w której Gmina ma 100% udziałów. Gmina zawrze umowę, na podstawie której przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne (spółka) będzie dokonywało odbioru ścieków z przyłączonych do sieci gminnej gospodarstw, w celu ich oczyszczenia we własnej instalacji oraz doprowadzi wodę pitną o odpowiedniej jakości. Wykonana sieć kanalizacyjna i wodociągowa pozostanie w posiadaniu Gminy, zaś przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne będzie jej dzierżycielem w zakresie dokonywanego odbioru ścieków i dostarczenia wody. Gmina nie pobiera opłat za przesył ścieków i wody własną siecią. Opłaty od właścicieli za odbiór ścieków i dostarczenie wody pobierane będą przez przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne. W zamian za udostępnienie możliwości przesyłu poprzez urządzenie wodociągowe i kanalizacyjne Właściciela (Gminy), Zakład zobowiązuje się do nieodpłatnej naprawy tego urządzenia w zakresie uszkodzeń jakie mogą wyniknąć w zakresie przekraczającym zobowiązania gwarancyjne wykonawcy - w okresie gwarancyjnym, oraz w pełnym zakresie po upływie okresu gwarancji. Gmina wyrazi zgody na przyłączanie do sieci nieruchomości, z których odbierane będą ścieki lub będzie dostarczona woda.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00