Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 01.08.2017, sygn. 0115-KDIT2-1.4011.121.2017.1.AS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2-1.4011.121.2017.1.AS

Zastosowanie kosztu uzyskania przychodów w wysokości 50% przychodu.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 31 maja 2017 r. (data wpływu) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 maja 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest projektantem-programistą zatrudnionym od dnia 5 maja 2014 roku na podstawie umowy o pracę w firmie na stanowisku kierownika działu automatyki. Firma ta zajmuje się kompleksowo projektami maszyn specjalnych i urządzeń technicznych według indywidualnych potrzeb klienta. Podstawowym obowiązkiem Wnioskodawcy jest tworzenie aplikacji/oprogramowania dla tych maszyn i urządzeń wraz z niezbędną dokumentacją, zgodnie z odpowiednimi normami polskimi i międzynarodowymi, uznanymi praktykami inżynierskimi, własnym wieloletnim doświadczeniem oraz wymogami klienta. Wnioskodawca jest jedyną osobą w firmie wykonującą te obowiązki. W wyniku prowadzonych samodzielnie analiz problemów technicznych znajduje i proponuje nowe rozwiązania, które są wdrażane w realizowanych projektach. Wynikiem tej pracy są aplikacje sterujące oraz wizualizujące pracę maszyn i urządzeń wraz z niezbędną dokumentacją (formalną i techniczną). Wnioskodawca jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji wykonywanych aplikacji, ich zabezpieczania oraz gromadzenia na firmowym serwerze. Każdy wytwór (aplikacja, oprogramowanie, dokumentacja) jest sygnowany imieniem i nazwiskiem Wnioskodawcy. Budowane przez zatrudniającą Wnioskodawcę firmę maszyny i urządzenia projektowane są zgodnie z indywidualnymi potrzebami klienta w związku z czym charakteryzują się dużą innowacyjnością i niepowtarzalnością. Z racji, iż bardzo często maszyny te są prototypami Wnioskodawca został zobowiązany do zachowania tajności wszystkich wykonywanych prac. Tworzone przez Wnioskodawcę aplikacje/oprogramowania stanowią utwory w rozumieniu prawa autorskiego zgodnie z ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2016 r., poz. 666 ze zm.). Zawarta z pracodawcą umowa o pracę określa przeniesienie prawa autorskiego na pracodawcę i dysponowanie nim, ale nie określa jednoznacznie kwoty jaka przysługuje za przekazanie praw autorskich. Wynika to z faktu, że w każdym miesiącu inna część pracy Wnioskodawcy stanowi pracę twórczą. W firmie prowadzona jest jednak dokładna ewidencja czasu pracy, zatwierdzana comiesięcznie przez przełożonych, z której można jednoznacznie określić ile czasu w danym miesiącu było przeznaczone na pracę twórczą czyli czynności projektowe, a ile na pozostałe czynności jak np. szkolenia, spotkania, urlopy, choroby oraz pozostały czas spożytkowany na pozostałe obowiązki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00