Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 26.06.2017, sygn. 0115-KDIT1-3.4012.131.2017.2.EB, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1-3.4012.131.2017.2.EB

Obowiązek zastosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia do usług budowlanych świadczonych przez Spółdzielnię Mieszkaniową na rzecz właścicieli lokali i członków Spółdzielni.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 6 kwietnia 2017 r. (data wpływu 11 kwietnia 2017 r.), uzupełnionym w dniu 6 czerwca 2017 r. (data wpływu), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku zastosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia do usług budowlanych jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 kwietnia 2017 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony w dniu 6 czerwca 2017 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku zastosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia do usług budowlanych.

We wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółdzielnia Mieszkaniowa w ramach swojej działalności statutowej obowiązana jest m. in. do zarządzania nieruchomościami stanowiącymi jej mienie lub mienie jej członków. Zarządzanie to obejmuje m.in. utrzymanie nieruchomości w poprawnym stanie technicznym, poprzez prowadzenie w nich prac o charakterze eksploatacyjnym i remontowym. Spółdzielnia wszystkie prace eksploatacyjne i remontowe powierza firmom zewnętrznym, ponieważ w zakres jej działalności wchodzi zarządzanie nieruchomościami. Spółdzielnia nie posiada żadnych zasobów ludzkich i materiałowych do prowadzenia prac eksploatacyjnych czy remontowych. Koszty wszelkich zlecanych na zewnątrz prac pokrywane są z wpłat wnoszonych przez członków Spółdzielni, właścicieli lub najemców lokali, w ramach comiesięcznych opłat za lokale mieszkalne. Wszelkie umowy związane z realizacją ponoszonych kosztów realizowane są w ramach umów zawieranych przez Zarząd Spółdzielni z wykonawcami prac. Zgodnie ze statutem Spółdzielni Zarząd kieruje działalnością Spółdzielni oraz reprezentuje ją na zewnątrz. Incydentalnie zdarza się, że Spółdzielnia zleca wykonanie prac remontowych na podstawie odrębnej umowy zawartej z członkiem Spółdzielni lub właścicielem lokalu. Prace takie mogą dotyczyć np. odnowienia powłoki malarskiej, która została uszkodzona przez użytkownika lokalu podczas wymiany drzwi wejściowych do lokalu. Spółdzielnia zleca wówczas naprawę powłoki malarskiej, a kosztami obciąża użytkownika lokalu. Wykonawca usługi wystawia fakturę na Spółdzielnię, a Spółdzielnia dokonuje jej refaktury na użytkownika lokalu. Wpłata na pokrycie tych kosztów dokonywana jest odrębnie od wnoszonych przez użytkownika lokalu comiesięcznych opłat za lokal. Spółdzielnia jest podatnikiem, o którym mowa w art. 15 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, zrejestrowanym jako podatnik VAT czynny. Wykonawcy usług budowlanych na rzecz Spółdzielni są podatnikami, o których mowa w art. 15 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, zarejestrowanymi jako podatnicy VAT czynni. Usługa remontowa skalsyfikowana jest pod symbolem PKWiU 43.39.19.0, jako roboty związane z wykonywaniem pozostałych wykończeniowych robót budowlanych, gdzie indziej niesklasyfikowanych, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00