Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 14.07.2017, sygn. 0114-KDIP4.4012.257.2017.1.MK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4.4012.257.2017.1.MK
w zakresie zwolnienia z podatku VAT czynności udzielania pożyczki przez Spółkę na rzecz jej wspólnika
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 8 czerwca 2017 r. (data wpływu 19 czerwca 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z podatku VAT czynności udzielania pożyczki przez Spółkę na rzecz jej wspólnika jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 19 czerwca 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z podatku VAT czynności udzielania pożyczki przez Spółkę na rzecz jej wspólnika.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Spółka z o.o. Sp. Komandytowa (dalej nazywana Spółka) jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2016 r. poz. 710, z późn. zm.) - zwanej dalej ustawą o VAT.
Podstawowym przedmiotem działalności Spółki wykazanym w Krajowym Rejestrze Sądowym jest w szczególności: Kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek.
Spółka z o.o. Sp. Komandytowa w ramach działalności gospodarczej w kwietniu 2017 r. zawarła umowę pożyczki na czas określony tj. do 30 czerwca 2018 r., na podstawie której Spółka udzieliła pożyczki pieniężnej wspólnikowi Spółki co fizycznie wiązało się z przekazaniem kwoty środków pieniężnych na jego rachunek bankowy. Pożyczka udzielona była z własnych środków obrotowych, zaangażowanych w działalność gospodarczą Spółki.
Strony zawierające przedmiotową umowę pożyczki już na samym początku ustaliły między sobą wysokość oprocentowania, a wartość naliczonych odsetek stanowiła wynagrodzenie pożyczkodawcy. Pożyczka udzielona była ze środków własnych Spółki. Celem udzielenia pożyczki było czerpanie zysku z takiej działalności, a nie wsparcie finansowe wspólnika, który zobowiązał się zwrócić kwotę pożyczki wraz z odsetkami. Czynność udzielenia pożyczki wspólnikowi przez Spółka z o.o. Sp. Komandytowa jest działaniem, które generuje przychody u Spółki. Tak więc Spółka osiąga korzyść, wykorzystuje majątek rzeczowy (pieniądze) w celu uzyskania dochodu, oraz stanowi to zyskowny i bezpieczny sposób inwestowania środków finansowych, z którego generuje zysk w postaci oprocentowania pożyczek.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right