Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 29.05.2017, sygn. 0112-KDIL4.4012.43.2017.2.HW, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL4.4012.43.2017.2.HW

Opodatkowanie sprzedaży nieruchomości.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 9 marca 2017 r. (data wpływu 15 marca 2017 r.), uzupełnionym pismem z dnia 16 maja 2017 r. (data wpływu 19 maja 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 marca 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 16 maja 2017 r. o doprecyzowanie opisu sprawy oraz o dokument, z którego wynika prawo syndyka masy upadłości do reprezentowania Zainteresowanego.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W okresie od 7 lipca 1992 r. do 13 stycznia 2017 r. Upadły A. prowadził działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży hurtowej i detalicznej samochodów osobowych i furgonetek (przeważająca działalność) PKD 45.11.1. Zainteresowany jednocześnie prowadził działalność w zakresie szeroko rozumianego wznoszenia budynków mieszkalnych i niemieszkalnych oraz robót związanych z budową dróg. W dniu 12 stycznia 2016 r. postanowieniem Sądu Rejonowego ogłoszono upadłość obejmującą likwidację majątku Dłużnika. Postępowanie upadłościowe do dnia dzisiejszego nie zostało zakończone. W skład masy upadłości wszedł majątek związany z prowadzoną działalnością gospodarczą, jak i majątek prywatny Upadłego (niezwiązany z prowadzoną działalnością). Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, mimo iż nie prowadzi już działalności gospodarczej. W dniu 13 stycznia 2017 r. Upadły wykreślił działalność gospodarczą z CEIDG oraz sporządził inwentaryzację majątku. W spisie z natury nie wykazał nieruchomości niezabudowanych składających się z 4 działek oraz nieruchomości rolnej zabudowanej składającej się z 7 działek gruntu, gdyż stanowiły one majątek prywatny Upadłego i nie były wcześniej wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej. Zainteresowany nadmienił, że wyżej wymienione nieruchomości Upadły wraz z małżonką nabył na mocy aktu notarialnego w dniu 28 maja 2004 r. Po dokonaniu zakupu Upadły poniósł nakłady polegające na uzbrojeniu terenu, wybudowaniu dróg wewnętrznych, a następnie podzielił nieruchomość na mniejsze działki budowlane. W planach zagospodarowania przestrzennego powyższe grunty przeznaczone są pod zabudowę jednorodzinną i usługową. Przedmiotowe nieruchomości nie były przedmiotem najmu, dzierżawy, czy innych umów o podobnym charakterze. Syndyk masy upadłości planuje w bieżącym roku sprzedaż nieruchomości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00