Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 26.05.2017, sygn. 0114-KDIP3-3.4011.51.2017.1.IM, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-3.4011.51.2017.1.IM

W przypadku Wnioskodawcy doszło do przedawnienia wierzytelności, a wierzyciel z uwagi na przedawnienie roszczenia nie ma możliwości skutecznego wyegzekwowania tej wierzytelności, wówczas Wnioskodawca osiąga realne przysporzenie majątkowe, które jako przychód z innych źródeł podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. W związku z powyższym, wierzyciel ma obowiązek sporządzić informację PIT-8C na imię Wnioskodawcy, w którym jako przychód z innych źródeł wykaże wartość przedawnionego zobowiązania.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 15 marca 2017 r. (data wpływu 28 marca 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu z tytułu przedawnionej wierzytelności jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 marca 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu z tytułu przedawnionej wierzytelności.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Postanowieniem Sądu Rejonowego z dnia 26 kwietnia 2016r. Sąd umorzył postępowanie wobec cofnięcia pozwu przez powoda oraz oddalił wniosek powoda o zwrot połowy uiszczonej opłaty od pozwu. Ponadto, w treści tego prawomocnego orzeczenia Sąd wskazał, że w okolicznościach niniejszej sprawy umorzenie postępowania wskutek cofnięcia pozwu musi być uznane za przegranie sprawy przez powoda. Jednocześnie Wnioskodawca wskazuje, że w treści Jego odpowiedzi na pozew Wnioskodawca podniósł zarzut nieistnienia zobowiązania, a z ostrożności procesowej, na wypadek nieuwzględnienia tego zarzutu - także przedawnienia roszczenia. Ostatecznie, wobec wskazanego cofnięcia pozwu - nie doszło do rozstrzygnięcia, czy zobowiązanie istnieje, czy też uległo przedawnieniu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00