Interpretacja indywidualna z dnia 28.04.2017, sygn. 0115-KDIT1-1.4012.13.2017.1.IK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1-1.4012.13.2017.1.IK
Najem lokali mieszkalnych i związane z nimi tzw. media, należy uważać za odrębne i niezależne świadczenia.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy - przedstawione we wniosku z dnia 17 lutego 2017 r. (data wpływu 2 marca 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu opodatkowania usługi najmu oraz obciążania najemców kosztami dostawy energii cieplnej przez Gminę - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 2 marca 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu opodatkowania usługi najmu oraz obciążania najemców kosztami dostawy energii cieplnej przez Gminę.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Gmina jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT. Jako jednostka samorządu terytorialnego wykonuje zadania nałożone na nią odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których została powołana. Większość z tych zadań jest realizowana w ramach obowiązków publicznoprawnych, a więc traktowana jest jako czynność spoza VAT. Jednak niektóre czynności przeprowadzane są przez Gminę na podstawie zawieranych umów cywilnoprawnych.
Gminą posiada lokale mieszkalne, które na podstawie podpisanych umów wynajmuje najemcom. W przypadku części najemców zawierane są umowy najmu, w ramach których najemca jest obowiązany opłacać czynsz oraz towarzyszące mu opłaty za media, tj. za centralne ogrzewanie. Zapisy umów najmu są następujące:
Najemca oprócz czynszu obowiązany jest do uiszczenia opłat niezależnych w następujący sposób:
- za centralne ogrzewanie lokalu na podstawie kalkulacji: