Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 15.05.2017, sygn. 0461-ITPB4.4511.97.2017.2.MN, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0461-ITPB4.4511.97.2017.2.MN
Czy w związku ze sprzedażą działek rolnych, nabytych w drodze spadku, przed upływem 5 lat Wnioskodawczyni jest zobowiązana odprowadzić podatek dochodowy od osób fizycznych?
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) oraz art. 223 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. z 2016 r., poz. 1948, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 17 lutego 2017 r. (data wpływu do organu) uzupełnionym w dniu 27 kwietnia 2017 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 17 lutego 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek uzupełniony w dniu 27 kwietnia 2017 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawczyni w drodze spadku po zmarłym w dniu 24 sierpnia 2015 r. bracie, który był właścicielem gospodarstwa rolnego, w dniu 5 maja 2016 r. nabyła 1/5 powierzchni tego gospodarstwa, w którego skład wchodzą działki rolne 1, 2, 3 oraz działka 4 zabudowana. Łączna powierzchnia wszystkich działek wynosi 11,33 ha. Pozostałe 4/5 powierzchni stanowią własność reszty rodzeństwa czyli AJ 1/5 powierzchni, ES 1/5 powierzchni, JM 1/5 powierzchni i TK 1/5 powierzchni. Wnioskodawczyni w ustawowym terminie złożyła zeznanie podatkowe o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych w myśl przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn. Wnioskodawczyni wraz z rodzeństwem planuje dokonać sprzedaży gruntów (bez budynków) czyli 10,28 ha okolicznym rolnikom na powiększenie prowadzonych przez nich gospodarstw rolnych. Sprzedaży nabytej w spadku nieruchomości dokonają wszyscy współwłaściciele w tym samym dniu i w tym samym akcie notarialnym. Nabywcą nieruchomości będzie rolnik, który poprzez nabycie ziemi chce powiększyć gospodarstwo rolne, w związku z czym nieruchomość nie straci charakteru rolnego, będzie prowadzona na niej działalność rolnicza. Powyższe cele zakupu zostaną przez nabywcę zrealizowane. Po sprzedaży nieruchomości nie nastąpi wyłączenie jej z produkcji rolnej, gdyż nabywca-rolnik chce zwiększyć obszar upraw rolnych. Obecnie nieruchomość jest wydzierżawiona przyszłemu nabywcy, pola służą pod uprawę w ramach prowadzonej produkcji rolniczej. Nieruchomość w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego ma przeznaczenie oznaczone jako grunty rolne/użytki rolne. Nie wystąpiono ani nie istnieje zamiar wystąpienia o wydanie decyzji o warunkach zabudowy na przedmiotowej nieruchomości. Do nieruchomości, która ma zostać sprzedana nie zostały i nie będą podłączone media. Planowana do sprzedaży nieruchomość to grunty rolne przeznaczone pod uprawę. Wnioskodawczyni nie prowadzi działalności gospodarczej, jest rencistką i pobiera rentę rolniczą.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right