Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 08.05.2017, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.86.2017.1.JŻ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.86.2017.1.JŻ

w zakresie uznania dokonanych transakcji za jednolitą gospodarczo transakcję oraz zastosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 28 marca 2017 r. (data wpływu 5 kwietnia 2017 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania dokonanych transakcji za jednolitą gospodarczo transakcję oraz zastosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 kwietnia 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania dokonanych transakcji za jednolitą gospodarczo transakcję oraz zastosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

X Sp. z o.o. L Sp. k. (dalej: Wnioskodawca) prowadzi działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży detalicznej elektroniki użytkowej.

Z dniem 1 lipca 2015 r. mechanizmem odwrotnego obciążenia VAT zostały objęte transakcje sprzedaży towarów należących do grupy elektroniki użytkowej, m.in. laptopów, telefonów komórkowych, konsol do gier (art. 17 ust. 1 pkt 7).

W związku z powyższym Wnioskodawca wprowadził odpowiednie procedury wewnętrzne, które miały na celu właściwe stosowanie nowych regulacji. Wnioskodawca wprowadzając przedmiotowe procedury kierował się również zapewnieniem ochrony swoim interesom poprzez ograniczenie odpowiedzialności solidarnej za zobowiązania nabywców, wynikającej z art. 17 ust. 2a i 2b ustawy o VAT.

Jak już zostało wskazane, Wnioskodawca dokonuje sprzedaży towarów w postaci elektroniki użytkowej. Nabywcami towarów Wnioskodawcy są w głównej mierze osoby fizyczne. Sporadycznie klientami Wnioskodawcy są również podmioty prowadzące działalność gospodarczą. Sprzedaż hurtowa, czyli sprzedaż służąca dalszej odsprzedaży nie jest przedmiotem działalności Wnioskodawcy. Sprzedaż towaru udokumentowana jest paragonem fiskalnym i jest traktowana przez Wnioskodawcę jako odrębna transakcja. Innymi słowy, Wnioskodawca przyjął, że jedna transakcja jak i wystawiony do niej paragon fiskalny odzwierciedlają jedną transakcję w sensie gospodarczym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00