Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 03.04.2017, sygn. 1462-IPPB4.4511.96.2017.1.MS1, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 1462-IPPB4.4511.96.2017.1.MS1

Przeznaczenie całości przychodu uzyskanego ze sprzedaży w 2016 r. nieruchomości, na remont budynku mieszkalnego służącego Wnioskodawczyni do realizacji jej celów mieszkaniowych (w lokalu tym Wnioskodawczyni mieszka w trakcie pobytów w Polsce i będzie mieszkała na stałe po powrocie do Polski), będzie uprawniać Wnioskodawczynię do skorzystania ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 oraz art. 21 ust. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przy spełnieniu przesłanek wskazanych w cytowanych powyżej przepisach.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) oraz art. 223 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. z 2016 r., poz. 1948, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 30 stycznia 2017 r. (data wpływu 2 lutego 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 lutego 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości.

We wniosku i uzupełnieniu przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni od 2010 r. nie zamieszkuje na terytorium Polski. Od 2010 r. Wnioskodawczyni przebywa bowiem na stałe na terenie Belgii; tam też ma miejsce zamieszkania oraz zameldowania. Posiada także status tamtejszego rezydenta podatkowego. Obecnie jej centrum interesów życiowych znajduje się w Belgii. Wnioskodawczyni pozostaje w tzw. związku partnerskim z obywatelem belgijskim, tworząc z nim wspólnotę finansową zgodnie z regulacjami prawa belgijskiego. Partnerzy zamieszkują wspólnie w domu, który jednak jest własnością jedynie partnera Wnioskodawczyni, zaś ona nie posiada do tej nieruchomości, ani do jakiejkolwiek innej nieruchomości w Belgii, żadnego tytułu prawnego. Jest za to nadal właścicielką nieruchomości zabudowanej domem mieszkalnym, którą nabyła jeszcze w 2000 r. i zamieszkiwała przed wyjazdem do Belgii. Pomimo wyjazdu, Wnioskodawczyni nie zdecydowała się zbyć ww. nieruchomości i korzysta z niej podczas swoich regularnych wizyt w Polsce (ok 5-7 razy do roku). Przedmiotowa nieruchomość jest udostępniona przez Wnioskodawczynię do korzystania córce, zięciowi i wnuczce, którzy tam zamieszkują. Podczas pobytów w Polsce Wnioskodawczyni korzysta jednak z wydzielonych w domu pokoi, gdzie posiada własne meble, ubrania i sprzęty oraz korzysta z innych pomieszczeń, tj. kuchnia, łazienka, korytarz itp. Decyzja o zatrzymaniu ww. nieruchomości wynika także z planów Wnioskodawczyni, aby w przyszłości wrócić jednak do Polski na stałe.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00