Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 22.03.2017, sygn. 0112-KDIL3-2.4011.10.2017.1.MKA, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3-2.4011.10.2017.1.MKA

Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie ulgi rehabilitacyjnej.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 28 lutego 2017 r. (data wpływu 2 marca 2017 r.), uzupełnionego pismem z dnia 10 marca 2017 r. (data wpływu 15 marca 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi rehabilitacyjnej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 marca 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi rehabilitacyjnej.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca od 3 roku życia choruje na idiopatyczne zapalenie stawów, a od 1996 r. na osteoporozę. Choroba spowodowała, iż Zainteresowany jest niskiego wzrostu, ma liczne zwyrodnienia, skrzywienia, deformacje. Choroba postępuję i każdy rok sprawia, że Wnioskodawcy jest trudniej w wykonywaniu różnych czynności pomimo młodego wieku. Zainteresowany mieszka w domu jednorodzinnym (). Pomieszczenia użytkowane przez Wnioskodawcę położone są na jednym poziomie bez żadnych schodów. Budynek oraz działka są własnością Zainteresowanego. Wnioskodawca posiada znaczny stopień niepełnosprawności z kodem () wydanym na stałe. Porusza się o kulach pachowych. Zainteresowany miał 6 złamań: ().

Do sierpnia 2016 r. Zainteresowany użytkował piec C.O. miałowo-węglowy (zasypowy) o mocy 27 kW (4m). Piec wymagał od Wnioskodawcy ogromnego nakładu siły by go uruchomić a później wyczyścić, przy mrozach było to codzienne palenie. Ze względu na ostatnie złamanie lewego uda Zainteresowany ma coraz większe trudności w poruszaniu się. W sierpniu 2016 r. Wnioskodawca przeszedł operację usunięcia zaćmy oka prawego, a teraz oczekuje na zabieg usunięcia zaćmy oka lewego. Po usunięciu zaćmy Wnioskodawca miał zakaz podnoszenia ciężkich przedmiotów, to wyeliminowało Zainteresowanego z obsługi pieca C.O. Dnia 31 sierpnia 2016 r. (faktura VAT na kwotę 13 876,99 zł z dnia 31 sierpnia 2016 r.) Wnioskodawca zakupił Kocioł C.O. 24kW prawostronny z montażem oprzyrządowania. Jest to piec C.O. firmy (). Piec zmienił życie Wnioskodawcy, ułatwił wykonywanie codziennych czynności związanych z utrzymaniem ciepła w domu, a w przypadku choroby Zainteresowanego jest to niezbędny warunek by się nie przeziębić. Piec jest na pellet (jest to lekkie paliwo wykonane z trocin drewna iglastego, słomy - w postaci granulatu o przekroju 8 mm, długości ok 20 - 30 mm. Pakowane w worki o wadze ok 15 kg lub mniejsze. Pellet jest lekki i można go przesypywać z worka do innego pojemnika tak aby jego waga była dla Wnioskodawcy wygodna. Jest bardzo czysty, nie pyli, nie brudzi. Obok pieca znajduje się duży zbiornik na ok 200 kg pelletu, który po zasypaniu wystarcza na długi czas, bez konieczności codziennej obsługi. Piec posiada funkcję automatycznego czyszczenia rusztu palnika z popiołu oraz oczyszczania otworów, którymi dozowane jest powietrze. Ta właściwość znacząco zwiększa wydajność spalania pelletu, co przekłada się ostatecznie na obniżenie emisji szkodliwych spalin oraz pyłów. Samoczynnie oczyszczające się kanały napowietrzające eliminują konieczność okresowego wyłączenia i ręcznego czyszczenia. To sprawia, że Wnioskodawca nie musi czyścić samodzielnie pieca. Programowalne czyszczenie - ruch rusztu urządzenia jest programowalny w zależności od spalanego paliwa. Czas i długość załączenia dobierane są automatycznie przez regulator w zależności od ilości spalanego paliwa i mocy, z jaką w danej chwili pracuje urządzenie. Proces automatycznego rozpalania i wygaszania, a także automatycznego czyszczenia wprowadza wygodę. Moduł INTERNET, moduł GSM - pracę urządzenia można nadzorować przez komputer lub telefon co wpływa na to, iż Zainteresowany nie musi przemieszczać się o kulach do kotłowni, położonej na końcu domu. Zasyp pieca wystarcza na prawie 2 tygodnie palenia, a popiół można wygarniać po ok 3-4 tygodniach i jest go zaledwie ok 3 kg po spaleniu jednej tony. To wszystko sprawia, że wymiana pieca C.O. poprawiła warunki życia Wnioskodawcy. Teraz nie musi nosić miału, codziennie ręcznie rozpalać i czyścić piec.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00