Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 27.02.2017, sygn. 3063-ILPP2-2.4512.5.2017.1.JK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. 3063-ILPP2-2.4512.5.2017.1.JK

Podatek od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku najmu lokali mieszkalnych.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201) oraz § 6 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 16 grudnia 2016 r. (data wpływu 2 stycznia 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku najmu lokali mieszkalnych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 stycznia 2017 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku najmu lokali mieszkalnych.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca posiada siedzibę (dalej zwany: Bankiem), jest współwłaścicielem w udziale wynoszącym xxx zabudowanej nieruchomości gruntowej oraz współwłaścicielem w udziale wynoszącym zzz zabudowanej nieruchomości gruntowej. Nieruchomości zabudowane są budynkiem mieszkalnym wielorodzinnym z lokalami użytkowymi na poziomie parteru. Lokale użytkowe są zajęte przez drugiego współwłaściciela nieruchomości, natomiast Bank jest w posiadaniu wszystkich lokali mieszkalnych znajdujących się w przedmiotowym budynku. Lokale mieszkalne są wyposażone w media (wodę, prąd, gaz, kanalizację) oraz są w pełni umeblowane.

W dniu 19 września 2016 r. Wnioskodawca zawarł ze Spółką A Sp. z o.o. umowę najmu (dalej jako: Umowa) całej zajmowanej powierzchni w wyżej opisanym budynku, tj. wyłącznie lokali mieszkalnych znajdujących się w przedmiotowym budynku. Postanowienia umowy najmu zakładały, iż Spółka będzie wykorzystywać lokale do prowadzenia działalności usługowej i z uwagi na powyższe najem będzie opodatkowany podatkiem od towarów i usług, co wynika z treści § 2 ust. 1 Umowy Wynajmujący wynajmuje Najemcy z przeznaczeniem na działalność usługową Przedmiot najmu na czas oznaczony 9 miesięcy od dnia 1 października 2016 r., tj. do dnia 30 czerwca 2017 r., a Najemca zobowiązuje się płacić Wynajmującemu umówiony niżej czynsz najmu oraz opłaty dodatkowe, o których mowa w § 5, a także § 3 ust. 1 Najemca zobowiązuje się płacić Wynajmującemu czynsz najmu, o którym mowa w § 2, w wysokości 20 000,00 (słownie: dwadzieścia tysięcy) złotych netto miesięcznie. Za niepełne miesiące trwania stosunku najmu czynsz najmu zostanie naliczony wprost proporcjonalnie do liczby dni trwania stosunku najmu oraz § 3 ust. 3 Do czynszu najmu określonego w ust. 1, doliczany będzie podatek od towarów i usług w stawce i na zasadach określonych w obowiązujących przepisach prawa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00