Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 08.12.2016, sygn. 1462-IPPB1.4511.969/2016.1.ES, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. 1462-IPPB1.4511.969/2016.1.ES

Czy oddanie w bezpłatne użyczenie lokalu użytkowego spowoduje u podatnika (użyczającego) wyłączenie z możliwości opodatkowania przychodów osiąganych z działalności handlowej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 5 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r, poz 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 25 sierpnia 2016 r. (data wpływu 12 września 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie wyłączenia z opodatkowania jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 września 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie wyłączenia z opodatkowania.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Podatnik prowadzący handlową działalność gospodarczą opodatkowaną w formie ryczałtu zawarł w jej ramach długoterminową umowę najmu lokalu użytkowego. Z jej tytułu zobowiązany jest do comiesięcznego ponoszenia opłat za czynsz oraz innych opłat eksploatacyjnych np. opłat za zużycie energii elektrycznej, czy ochronę. Ponieważ podatnik nie planuje prowadzenia w przedmiotowym lokalu działalności gospodarczej, chcąc uniknąć ponoszenia generowanych przez niego kosztów, zdecydował się na bezpłatne użyczenie przedmiotowego lokalu swojemu synowi prowadzącemu w nim działalność gospodarczą. W ramach umowy użyczenia biorący w użyczenie, zgodnie z treścią art. 713 kodeksu cywilnego, zobowiązał się do ponoszenia kosztów związanych z przedmiotowym lokalem. Faktury za czynsz oraz pozostałe opłaty dotyczące umowy najmu wystawiane są na podatnika, który następnie refakturuje je na działalność gospodarczą biorącego w użyczenie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00