Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 21.11.2016, sygn. 1462-IPPP1.4512.904.2016.1.MK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. 1462-IPPP1.4512.904.2016.1.MK

w zakresie określenia momentu powstania obowiązku podatkowego w związku z otrzymaniem przez Wnioskodawcę opłaty rezerwacyjnej oraz zaliczeniem opłaty rezerwacyjnej na poczet umowy deweloperskiej

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613 z późn. zm.) oraz § 6 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 21 października 2016 r. (data wpływu 27 października 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia momentu powstania obowiązku podatkowego w związku z otrzymaniem przez Wnioskodawcę opłaty rezerwacyjnej oraz zaliczeniem opłaty rezerwacyjnej na poczet umowy deweloperskiej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 października 2016 r. wpłynął wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia momentu powstania obowiązku podatkowego w związku z otrzymaniem przez Wnioskodawcę opłaty rezerwacyjnej oraz zaliczeniem opłaty rezerwacyjnej na poczet umowy deweloperskiej.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Spółdzielnia Mieszkaniowa jest podatnikiem VAT. W 2017 r. Spółdzielnia zamierza rozpocząć realizację inwestycji, polegającej na budowie dwóch budynków mieszkalnych wielorodzinnych na nieruchomości położonej w rejonie X. Lokale mieszkalne wraz z miejscami postojowymi w podziemnych halach garażowych i wraz z komórkami lokatorskimi podlegać będą sprzedaży na podstawie umów zawieranych w oparciu o art. ustawy z dnia 16 września 2011 roku o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Z uwagi na to, że Spółdzielnia nie zawarła jeszcze umowy mieszkaniowego rachunku powierniczego, o którym mowa w art. 5 ustawy z dnia 16 września 2011 roku o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, przed zawarciem umów deweloperskich, zamierza z osobami zainteresowanymi zakupem lokali zawierać umowy rezerwacyjne. Na podstawie umowy rezerwacyjnej, przyszły kupujący uzyska wyłączność na zawarcie ze Spółdzielnią umowy deweloperskiej, dotyczącej jednoznacznie określonego lokalu, za z góry ustaloną przez strony cenę. Z kolei Spółdzielnia uzyska informację, co do zainteresowania przyszłego kupującego jej ofertą.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00